Vyseľiňa Rusnakiv-Lemkiv iz jich ridnych zemeľ v rokach 1944-1947

Na Lemkoviňi v časi oslobodžiňa žylo kolo 140-160 tisjač Rusnakiv. 9.9.1944 byla v Lubliňi pidpisana zmluva medži "Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego" i vladov ZSSR o vzajomňij evakuaciji ľudej. Z Poľska na Ukrajinu mali vycestovati Rusiny, Ukrajinci i inšy narodnosti a iz ZSSR do Poľska malí byti evakuovany Poľaci i Žyde. Dobrovoľňo pišli na Ukrajinu lem dakotry Rusnaky, kotrym bylo čerez vojnu zničene gazďivstvo.
Rusnakiv agresivno zmušuvali do vyseliňa i nisšy poľsky urjadniky: 1. duže pidvyšyli množstvo produkťiv, kotry mali Lemky davati na kontigent (ľudej trapiv holod), silili ľudej do ťažkych fizičnych robot bez vynahorody, robili administrativny natisky, 2. poľska "Milicija Obyvateľska" areštovala nevinnych Lemkiv. Jednym iz najvekšych neprijatelej Lemkiv v Krinici byv šef "Urjadu Bezpečenstva" g. Gogoľa, na kotroho sovisti sotky nevinno areštovanych Lemkiv. Na staňicjach „Miliciji" sja nachodili povny sklepy potravin pobranych od Lemkiv za jich vypuščiňa na slobodu. Tu sja odbyvali piry poľsky pijatiky i zabavy, koštom holodnoho rusnackoho žaludka. Koli sja po poľskych selach roznesla sprava o vyseľiňu Lemkiv, počali dakotry poľsky sela organizovati ozbrojeny terorisťičny bandy, kotry mali za ciľ prisílovati Rusnakiv do odchodu do ZSSR, a pak sja poďilili zachablenym rusnackym „dobrom". Najhroznijšy poľsky bandy byli v Nebeščanach (500 ozbrojenych muživ), Prusiku (300 ozbr. muživ) i Vorobliku, kotry byli obkruženy koľačim drotom i okopami, a v serediňi byli bunkry. Bandy ľitali po lemkivskych selach i silili Rusnakiv do odchodu na Ukrajinu, palili lemkivsky sela, bili Rusnakiv, habali majetok. Likvidovati terorističny poľsky bandy prišla "Ukrajiňska Povstalecka Armija" (UPA). Pak na Lemkovinu vkročila poľska armija i počav sja boj medži ňov i UPA.

Želám Lemkom znova lepšie

Želám Lemkom znova lepšie časy a pozdvihnutie našeho národa z popola.

Nasilna likvidacija lemkiv u

Nasilna likvidacija lemkiv u Poľsku je barz interesna a bolestiva tema. Šumňi Paľu od Ťa, že´s nezabyl tu prispiti i o našych severnych bratoch Smile
Lem by´m vytknul jednu vec, a to, že midži ZSSR a Poľskom neperechodila evakuacija obyvateľstva, ale vymina obyvateľstva

Dik Maťu, tot članok jem

Dik Maťu, tot članok jem vybrav zo svojoj staťi v Grekokatolickim rusinskim kalendarju 2011, tam sut i odkazy na literaturu... Slovo evakuacija jem preložyv z poľskoho slova ewakuacja z poľskoj magisterskoj roboty Mariusza Rynczy, hej .. maš pravdu bylo to vyčerjaňa ľudi.

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je ponediľok

22. apriľ 2019


Юліаньскый календарь:

9.áпріль 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.