Voľné združenie ľudových piesní a tancov Benedikta

Takto ktosi kedysi vcelku vtipne nazval zoskupenie Benedikta, pôvodom z moravskej Karvinej. Benedikta vznikla pred mnohými rokmi (1995) z popudu sesterskej dvojice Michaely a Petry Váňových, ktorých korene siahajú až k Ulič Krivému pri ukrajinských hraniciach. A tento fakt je cítiť aj v ich tvorbe. Počuť na žižkovskom kopci Parukářka uprostred Prahy moderne upravený Krjak ľalijovy v podaní neznámej českej kapely znamenal pre mňa kvalitný šok...
Benedikta interpretuje folklorné piesne východnej Európy. Rusínské, ukrajinské, poľské a moravské ľudovky majú rockový zvuk s prvkami jazzu a blues. Niekedy okolo r. 2000, vyšlo ich prvé CD Sejdeme se v Dolly. Na tomto CD môžete nájsť popri iných skladbách aj songy A na hure, Švekra, Cihanočka, v ktorých sa dievčatá snažia využiť etnický odkaz svojich rodičov.
Po ďalších personálnych zmenách sa ustálilo zloženie kapely. O hudobnej pestrosti svedči použitie huslí, saxofónu a perkusií.Postupne sa menil sound od jazz-rock-folklórného až k eklektickej a energii nadupanej zmesi folklóru, jazzu, funky, rocku a punku. Rovnako sa tak zmenili piesne - k úpravám ľudoviek sa úspešne pridala tvorba autorská, v súčasnom repertoári tvoria tak polovicu. Okrem domovskej Moravy a Čiech hrá Benedikta často na Slovensku a v Poľsku.
V roku 2005 Benedikta vydala svoje druhé CD Punky dumky vo vydavateľstve Indies, na ktorom sa opäť nachádza skladba, ktoré čerpá z tradície rusínskej ľudovej hudby – Šej hoj.
Podľa vyjadrení sestier Váňových oblasť Podkarpatskej Rusi , život tam a ľudia tam žijúci a tiež malebná príroda na nich skutočne pôsobí veľmi silne, čo je poznať aj z piesní, ktoré interpretujú. Piesne, nielen tie rusínske ale aj moravské, sa snažia spracovávať, pracujú s nimi. Napríklad pieseň Kukučka bola z rusínčiny preložená do slovenčiny. Niektoré piesne ponechávajú v pôvodnom jazyku, ale spoja dve slohy v jednu, prípadne nejakú vypustia. Texty sa snažia prispôsobiť hudobnej forme, do ktorej piesne nakoniec pretvoria. Konečná hudobná podoba je nakoniec niekedy úplne odlišná, ovplyvnená modernými hudobnými trendami – predovšetkým jazzom, folkom, rockom, alternatívou...
Modernú prezentáciu ľudových piesní však kapela neberie ako nejakú osvetu alebo dokonca misijnú činnosť. Nezdieľajú názor niektorých folkloristov, ktorí moderné spracovanie vnímajú ako zneuctenie ľudovej hudby.
Ľudová hudba je hudba pocitová, a klásť ľuďom otázky, napríklad pred 200 rokmi, prečo tu hudbu tvoria takto a nie inak a či rozumejú harmónií a forme by bolo rovnakým nezmyslom ako klásť túto otázku dnes. Preto kapela nerieši tradičnosť, použitie nástrojov, vedenie hlasu ani formu.
Muzike na stiahnutie nájdete mp3 nahrávky A na hure (z prvého albumu Sejdeme se v Dolly) a Šej hoj (z druhého albumu Punky Dumky).

Momentálne skupina pripravuje nový repertoár.

JančoO's picture

Bars dobri hušli, cifrovani

Bars dobri hušli, cifrovani jaki už jem dovho nečul ani od virtuozoch.

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je subota

16. februar 2019


Юліаньскый календарь:

3. фебруáр 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.