Vyseľiňa Rusnakiv-Lemkiv iz jich ridnych zemeľ v rokach 1944-1947

Na Lemkoviňi v časi oslobodžiňa žylo kolo 140-160 tisjač Rusnakiv. 9.9.1944 byla v Lubliňi pidpisana zmluva medži "Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego" i vladov ZSSR o vzajomňij evakuaciji ľudej. Z Poľska na Ukrajinu mali vycestovati Rusiny, Ukrajinci i inšy narodnosti a iz ZSSR do Poľska malí byti evakuovany Poľaci i Žyde. Dobrovoľňo pišli na Ukrajinu lem dakotry Rusnaky, kotrym bylo čerez vojnu zničene gazďivstvo.
Rusnakiv agresivno zmušuvali do vyseliňa i nisšy poľsky urjadniky: 1. duže pidvyšyli množstvo produkťiv, kotry mali Lemky davati na kontigent (ľudej trapiv holod), silili ľudej do ťažkych fizičnych robot bez vynahorody, robili administrativny natisky, 2. poľska "Milicija Obyvateľska" areštovala nevinnych Lemkiv. Jednym iz najvekšych neprijatelej Lemkiv v Krinici byv šef "Urjadu Bezpečenstva" g. Gogoľa, na kotroho sovisti sotky nevinno areštovanych Lemkiv. Na staňicjach „Miliciji" sja nachodili povny sklepy potravin pobranych od Lemkiv za jich vypuščiňa na slobodu. Tu sja odbyvali piry poľsky pijatiky i zabavy, koštom holodnoho rusnackoho žaludka. Koli sja po poľskych selach roznesla sprava o vyseľiňu Lemkiv, počali dakotry poľsky sela organizovati ozbrojeny terorisťičny bandy, kotry mali za ciľ prisílovati Rusnakiv do odchodu do ZSSR, a pak sja poďilili zachablenym rusnackym „dobrom". Najhroznijšy poľsky bandy byli v Nebeščanach (500 ozbrojenych muživ), Prusiku (300 ozbr. muživ) i Vorobliku, kotry byli obkruženy koľačim drotom i okopami, a v serediňi byli bunkry. Bandy ľitali po lemkivskych selach i silili Rusnakiv do odchodu na Ukrajinu, palili lemkivsky sela, bili Rusnakiv, habali majetok. Likvidovati terorističny poľsky bandy prišla "Ukrajiňska Povstalecka Armija" (UPA). Pak na Lemkovinu vkročila poľska armija i počav sja boj medži ňov i UPA.

Želám Lemkom znova lepšie

Želám Lemkom znova lepšie časy a pozdvihnutie našeho národa z popola.

Nasilna likvidacija lemkiv u

Nasilna likvidacija lemkiv u Poľsku je barz interesna a bolestiva tema. Šumňi Paľu od Ťa, že´s nezabyl tu prispiti i o našych severnych bratoch Smile
Lem by´m vytknul jednu vec, a to, že midži ZSSR a Poľskom neperechodila evakuacija obyvateľstva, ale vymina obyvateľstva

Dik Maťu, tot članok jem

Dik Maťu, tot članok jem vybrav zo svojoj staťi v Grekokatolickim rusinskim kalendarju 2011, tam sut i odkazy na literaturu... Slovo evakuacija jem preložyv z poľskoho slova ewakuacja z poľskoj magisterskoj roboty Mariusza Rynczy, hej .. maš pravdu bylo to vyčerjaňa ľudi.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je subota

20. jul 2019


Юліаньскый календарь:

7.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.