VASSA v Divadle Alexandra Duchnoviča

Výnimočnosťou tejto premiéry je silný príbeh ženy a rodiny, ktorú sa snaží zachrániť. Táto podoba hry Maxima Gorkého je z roku 1910 s podtitulom Matka. Neskôr Gorkij na žiadosť Stalina napísal druhú verziu hry Vassa Železnovová z roku 1935, ktorá je už poznačená požiadavkami socialistického realizmu a komunistickej propagandy. Tú hru aj poznáme a máme k nej možno aj odpor. Ale to nič nevypovedá o nesmiernej kvalite a dnešnej aktuálnosti tej prvej verzie. Je to hra o rodine, ktorá trpí paralýzou rozkladu. Spôsobuje ju mamon a honba za majetkom. Tá prvá Vassa sa ani nemohla uvádzať. V bývalom Československu ju nikto doteraz neuviedol. Až my, teraz, v Prešove. A v skvelom hereckom podaní.

Silná žena, neľútostná obchodníčka, tvrdá matka – Vassa Železnovová. Bojuje všetkými prostriedkami o udržanie a súdržnosť svojej rozpadávajúcej sa rodiny. Pokúša sa ochrániť svoje mravne spustnuté, neschopné, či len jednoducho nešťastné deti pred úpadkom a skazou. Snaží sa o to priam monštruózne: zameriava sa predovšetkým na materiálne statky, majetok a peniaze.
Hra bola napísaná v roku 1910 – ako Gorkého reakcia na neúspešnú revolúciu v Rusku roku 1905. Naša inscenácia je akýmsi pohľadom kľúčovou dierkou do domu jednej bohatej ruskej rodiny. So všetkými tými stovkami a tisíckami nenápadných detailov ľudských nálad, pocitov, stavov. Vôní a nálad, ktoré bývajú priveľmi intímne na to, aby sme ich chceli ukázať niekomu cudziemu. Ale vy, diváci, sa budete môcť stať takýmito pozorovateľmi! Priznajme si to: Veď aj my väčšinu svojho života trávime v súkromných „škatuľkách“ či teráriách, ktoré nazývame domov. V okamihu, ako opustíme svoje domy alebo byty, prestávame byť čestní. Naši „tajní anjeli“ nevychádzajú von spolu s nami. Ale ani „tajní démoni“. Sú odsúdení na doživotné väzenie v našich domovoch.
Na jeden z takýchto dobrodružných výletov vás prostredníctvom našej inscenácie pozývame!
Premiéra: 14. júna 2013 – Veľká sála DAD Prešov
Zdroj: Svetozár Sprušanský, režisér

Zdieľať na Facebooku

Dneska je ponediľok

18. marec 2019


Юліаньскый календарь:

5.мáрец 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.