Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/2331' OR uid > 0) AND sid = 'd5528222d99e79da13b98c7aa49f2cb0' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Stretnutie s Fedorom Vicom | Holosy

Stretnutie s Fedorom Vicom

V pondelok dňa 6.12.2010 bolo v Národnom dome kultúrnych menšín v Prahe premietanie filmu Osadné. V tento deň kedy Sv. Mikuláš zvykne dávať darčeky dobrým deťom, Rusínom žijúcich v Prahe priniesol darček s menom Fedor Vico. Fedor Vico, známy rusínsky aktivista a karikaturista prišiel na pozvanie organizácie Společnost přátel Podkarpatské Rusi.
Akcia začala úvodným slovom pani Agáty Pilátovej a následným premietaním filmu Osadné. Dokumentárny film Osadné je dielom režiséra Marka Škopa o dedine na východe Slovenska. Na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch zvíťazil v kategórii Najlepší dokumentárny film nad 30 minút. Film rozpráva príbeh o starostovi Ladislavovi Mikuláškovi, pravoslávnom popovi Petrovi Sorokovi a Fedorovi Vicovi, ako sa vyberú do Bruselu, aby mohli predstaviť politikom svoje myšlienky a nápady ohľadom obce Osadné. Starosta chcel, aby Európsky parlament zafinancoval výstavbu Domu smútku a kňaz postavenie kláštora. Bohužiaľ nepodarilo sa im to, ale aj tak každý človek sa môže nájsť v tomto filme, lebo vychádza zo súčasnosti.
Po dopozeraní filmu nastala živá diskusia s Fedorom Vicom. Keďže aj on bol jedným z hercov filmu tak padali rôzne otázky na natáčanie. Pán Vico sa obával reakcie ľudí na tento film, ale hovoril, že na prvom premietaní tento stres opadol ako videl, že sa to všetkým páči. Potom diskusia pokračovala skôr na rusínsku problematiku. Fedor Vico vysvetľoval aký je rozdiel medzi Ukrajincami a Rusínmi a ako sa chcú Ukrajinci s Rusínmi spojiť a naďalej parazitovať na rusínskej kultúre. Chvalabohu je viac takých aktívnych Rusínov ako je on a preto sa začínajú Rusíni viac prezentovať. Či kodifikáciu jazyka v 1995, alebo vznikom rozhlasového a televízneho vysielania, vlastným Divadlom A. Duchnoviča alebo aj Inštitútom rusínskeho jazyka a kultúry na Prešovskej univerzite. Po diskusii nasledovala prehliadka autorovej tvorby. Po stenách boli vystavený zbojníci a iné karikatúry v rusínskom alebo slovenskom jazyku. To bol záver pre väčšinu zúčastnených.
Na požiadanie Petra Derca, autora webu Holosy, sa Fedor Vico s mladými Rusínmi a privžencami Rusínov vybrali do reštaurácie Na Brezance. Vpredu je busta Martina Kukučina a tak pod jeho ochranym krídlom mladí Rusíni rozoberali súčasnú situáciu Rusínov v Českej republike. Fedor Vico apeloval na mladých, tak ako kedysi Ľudovít Štúr, aby sa spojili a vytvorili oficiálnu rusínsku spoločnosť v Prahe. Na toto stretnutie prišiel aj známy pána Vica český karikaturista a zároveň sympatizant Rusínov Emil Šourek. Keďže pán Vico mal toho veľa na srdci a všetci sme sa v cudzine aspoň trošku cítili ako doma, tak naše stretnutie sa pretiahlo až do neskorých nočných hodín. Možno, že mladí Rusíni v Prahe začnú takéto akcie organizovať častejšie. Veď najbližšia akcia, Rusnacký Silvester, je naplánovaná na 15.1.2011, tak ak budete mať cestu okolo Prahy, tak nezabudnite sa zastaviť.

Peter Čulák

 

Peter Soroka - je

Peter Soroka - je pravoslavnyj kňaz, chybička se vloudila Smile

Obrázok používateľa Петро

dakujeme za opravu - opraveno

dakujeme za opravu - opraveno i v clanku - pravoslávnom popovi Petrovi Sorokovi

князь = knieža

князь = knieža

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

21. jul 2019


Юліаньскый календарь:

8.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.