Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/2052' OR uid > 0) AND sid = '1dfc12a73c2e33d450c915e810bd86ed' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Cykloturistika vo Východných Karpatoch 2009 – Z Osadného okolo Starinej do Ruského sedla | Holosy

Cykloturistika vo Východných Karpatoch 2009 – Z Osadného okolo Starinej do Ruského sedla

Vodárenská nádrž Starina bola vybudovaná v 90. rokoch 20. storočia pre zásobovanie regiónu východného Slovenska pitnou vodou. Je najväčšia svojho druhu v strednej Európe a do prevádzky ju uviedli v roku 1988. Výstavba si však vyžiadala aj svoju daň - sedem obcí muselo byť vysťahovaných, aby uvolnili miesta nádrži. Z údolia bola presťahovaných viac ako 3500 ľudí žijúcich vo viac ako 700 príbytkoch. Obyvatelia dotknutých obcí vytrhnutí zo svojich rodných koreňov dodnes smútia za strateným domovom. Po roku 1989 došlo k postupnému uvoľňovaniu prístupov k nádrži. V lete cez víkendy je vo vysídlených rusínskych obciach rušno. Ľudia, ktorí nedokážu zabudnúť na svoj domov, sa sem stále vracajú. Okrem bývalých rodákov je oblasť obľúbeným cieľom pre peších turistov, ale aj pre cykloturistov. tým komunikácie kedysi spájajúce vysťahované obce, ponúkajú vhodné príležitosti na túry. Takmer úplná absencia automobilovej dopravy a neporušenosť prírody v ochrannom pásme nádrže ešte viac zvyšujú atraktívnosť pre návštevníkov. Peši a cykloturisti sa k nádrži dostanú z viacerých strán, autom je príjazd a výjazd možný len pri hrádzi nádrže neďaleko obce Jalová. My sme k Starine vydali z Osadného z cieľom nocovať v Ruskom sedle nad nádržou.
V Osadnom sme sa rozlúčili v penzióne Borovka, ktorý nám poskytol príjemne ubytovanie a okolo pohostinstva v Hostoviciach sme sa spustili cez Pčolinné až do Sniny. Cestou nás pobavil pútač o projekte spolufinancovanom EU, ktorý mal byť dokončený v roku 2007. Betónová silueta v pozadí nepotrebuje komentár. V Snine sme sa najedli na terase hotela Vihorlat a cez Stakčín sme presunuli k Starine.
Za Stakčínom pri odbočke na Jalovú sa nachádza symbolický cintorín známych osobností spod Polonín - Beskydský panteón. Nachádzajú sa ňom kamenné balvany s vyrytými menami osobností, zaujímavých a významných ľudí, ktorí sa narodili, žili, pôsobili alebo len krátko prechádzali, a zanechali v tomto regióne svoje stopy. Svoj balvan tam má Alexander Duchnovič z Topole, básnik a zberateľ národného umenia zo Stariny Jurko Kolinčák, zbojník Fedor Hlavatý, vojnový reportér Egon - Ervín Kisch, rozprávkar zo Zboja Michal Pustaj, novinár a spisovateľ Ladislav Mňačko i významný filozof Peter Lodij zo Zboja.
Niekoľko sto metrov za odbočkou na Jalovú začína vpravo stúpať prístupová asfaltové cesta až k závore pri nádrži, kde strážna služba dokumentuje pohyb automobilov a návštevníkov. Prvá zaniknutá rusínska obec, okolo ktorej sme prechádzali je Veľká Poľana. Z obce sa zachoval obecný cintorín, jeden rodinný dom, pomník padlým vojakom z 1. svetovej vojny a ruiny gréckokatolíckej cerkvi z roku 1784. V strede bývalej obci, na mieste zaniknutej gréckokatolíckej cerkvi z roku 1929, stojí drevená kaplnka. Pod obcou je prícestný kríž z roku 1853.
Ďalšou zaniknutou rusínskou obcou na ceste k Ruskému sedlu je obec Ruské. Z pôvodnej obce sa zachoval obecný cintorín, cintorín z prvej svetovej vojny, kaplnka pri zaniknutej pravoslávnej cerkvi. Pred cintorínom sa nachádza prícestný kríž z roku 1853.
Zoologickou zaujímavosťou je, že v roku 2004 bolo pri Ruskom do voľnej prírode vypustených 5 zubrov hrivnatých. Udialo sa tak  v rámci projektu prinavrátenia zubrov do voľnej prírody v Národnom parku Poloniny.
Z obce Ruské pokračuje do sedla stará kamenná cesta z roku 1865, ktorá je vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Pod sedlom sa nachádza Pamätník Osloboditeľov, pomník osloboditeľom obce Sovietskou armádou dňa 8. októbra 1944.
Samotné Ruské sedlo leží v nadmorskej výške 801 metrov nad morom. Pod Ruským sedlom je lokalizovaný prameň Cirochy. V blízkosti sedla sa nachádza chránené územie Šípková a tiež malá turistická útulňa.
Viac fotomomentiek nájdete vo fotogalérii.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

21. jul 2019


Юліаньскый календарь:

8.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.