Radio Patria - Od dediny k dedine - Od sela do sela - obec Belejovce

V rámci programu Od dediny k dedine - Od sela do sela sa na Radiu Patria prezentovali obyvatelia obce Belejovce. Belejovce ležia v severnej časti Nízkych Beskýd, v hornej časti údolia Jadlovského potoka, 8 km severne od Svidníka. Obec v relácií najprv predstavuje starosta Ján Marko. 85-ročná Anna Rišková spomína na ťažké obdobie 50.rokov plnenia tzv. kontingentov. V relácií o živote v obci rozpráva aj Radovan Pajkoš, ktorý v obci kúpil domček a zrenovoval ho. Obyvateľky Mária Michalková a Anna Rišková spomínajú na tradičnú stravu, ktorá sa v obci varila.

Obrázok používateľa roskovce

Дость добри нерозумлю чом

Дость добри нерозумлю чом редактор кладе отазкы в русинском валали на украйинском языку....то неэ редактор што бы знал наш язык?....инакше але дякую за красны спиванкы

Vedia ale nechcú, pretože to

Vedia ale nechcú, pretože to je "akože" vysielanie pre ukrajinskú menšinu.
Keď však počúvam tieto relácie, kladiem si otázku: Kde je tá ukrajinská menšina na Slovensku? Keď sa redaktori rozprávajú s obyčajnými ľuďmi z dediny, vrátane starostov, či svjaščenikov, pýtajú sa ukrajinsky (asi- neviem presne posúdiť či spisovne alebo ako, lebo ukrajinsky rozumiem len trochu) a respondenti odpovedajú rusínsky. Samozrejme sú výnimky. Ide o buď skutočných Ukrajincov(zriedka), alebo presídlencov, ktorí do návratu späť dostatočne asimilovali (aspoň jazykovo) alebo vzdelanejších ľudí, absolventov ukrajinských škôl (keďže rusínske neboli). Osobitným fenoménom sú zrejme Ukrajinci z presvedčenia - tzv. Rusíni-Ukrajinci. Takých sa asi pri sčítaní dosť prihlásilo za Ukrajincov, aj keď mnohých rodičia boli Rusínmi. Ich názor (ideológia), že všetci, ktorí sa hlásia k Rusínom, sú vlastne neuvedomelí Ukrajinci, ich vedie k takým schizofrenickým javom, ako napr. že raz o sebe hovoria, že sú Rusíni a inokedy, ( pri sčítaní ) že sú Ukrajinci. Tak potom musí vyzerať aj vysielanie pre ukrajinskú menšinu. Skutočne by ma zaujímalo, koľko je na Slovensku skutočných Ukrajincov alebo potomkov Ukrajincov (nepočítam Rusínov z Podkarpatia) a aké percento z oficiálnyej ukrajinskej menšiny sú tzv. Rusíni-Ukrajinci.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je ponediľok

24. jun 2019


Юліаньскый календарь:

11.юн 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.