Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/3000' OR uid > 0) AND sid = '0de94a1b45f340cd9f06f2d2c68cdeaf' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Pysanky – tradičné symboly Voskresenija Krista a jarného prebúdzania prírody | Holosy

Pysanky – tradičné symboly Voskresenija Krista a jarného prebúdzania prírody

Veľkonočné kraslice, pysanky, farbanky alebo jaječka sú typickým a originálnym prejavom ľudovej tvorivosti Rusínov. Dievčatá a ženy kraslice zdobia (pišut pysanky) na Veľký piatok (Strastnu pjatnicu). Najčastejšie sa zdobia slepačie, zriedkavejšie tiež kačacie a husacie vajcia. O pôvode zvyku maľovania pysanok existuje niekoľko legiend. Na Lemkovine sa traduje, že keď išiel Ježiš Kristus na Golgotu, Židia doň hádzali kamene. Nie každý kameň trafil Ježiša, ale ten, ktorý sa dotkol Ježiša, zmenil sa na pysanku. Na pamiatku tejto udalosti, maľujú sa dodnes pysanky.
Vajce bolo predmetom kultu u rozličných národov. Aj naši slovanskí predkovia ho považovali za symbol plodnosti a začínajúceho života. Najčastejšie používali vajíčko ako magický prostriedok na ochranu ľudí a dobytka od škodlivých démonov. Dávali ich do základov domu, na jar zaorávali do pôdy, používali v zaklínaní, čarovaní, liečení. Vajíčko ako symbol života a vzkriesenia prírody bolo už odpradávna významným atribútom zvykoslovného cyklu jarného slnovratu. Farbenie a zdobenie vajec malo posilniť ich magický účinok. Žiaľ, mnohé pôvodné symboly na vajíčkach, ktorými naši predkovia vyjadrovali svoje želania, prosby či zaklínania adresované nadprirodzeným silám, sa postupom času vytrácali a na úkor toho sa umocňovala ich dekoratívna funkcia. Niektoré zvyky sa však uchovávajú aj v súčasnosti. Zvyky kladenia kraslíc do hrobu boli zaznamenané aj u Rusínov na východnom Slovensku. Darovanie vajíčok polievačom vo veľkonočný pondelok, ako prejav dievčenskej lásky, pretrval dodnes.
Pysanky sa dnes stali vďačným predmetom výstav v múzeách, galériách a tiež lukratívnym obchodným artiklom. Medzi rusínske sela známe zdobením pysanok patrí Čertižné pri Medzilaborciach. Už niekoľko desaťročí pracuje v tejto lokalite vyše 20 ľudových umelkýň - pysankarok, ktoré dodávajú svoje výtvarné dielka do obchodnej siete na celom Slovensku. Ďalším takýmto strediskom je obec Oľka. Okrem batikovaných kraslíc s archaickými agrárnymi motívmi v období po prvej svetovej vojne sa tu udomácnila aj technika vyškrabovania. Veľmi nadané pysankarky žijú a aktívne pracujú v Čabalovciach, Zbudskej Belej, Borové, Nižnej Pisanej, Vyšnej Pisanej, Nižnom Mirošove, Dubovej, ale aj v Medzilaborciach, Svidníku, Bardejove, Starej Ľubovni. Celá škála vzácnych archaických solárnych a iných motívov sa dodnes uplatňuje v obciach Torysky, Nižné Repaše a Oľšavica na Spiši.
Typickou technikou zdobenia pysanok je batikovanie, ktoré spočíva v nanášaní roztopeného vosku na povrch vajíčka pomocou jednoduchého písacieho nástroja s hlavičkou na konci. V súčasnosti sa pri písaní kraslíc používa tiež špendlík zatlčený do drevenej ručičky, zápalka, slamka, husacie pierko. Nanesený vosk sa po zafarbení vajíčka odstránil teplom, a tak vznikne vzor. Ďalšou známou technikou je voskovanie, , keď zafarbený vosk sa nanáša na vajíčko a vytváral reliéfny vzor. Technika je známa v okolí Medzilaboriec a Svidníka.
Medzi najstaršie patria kozmické motívy ornamentov (slnko, mesiačik, hviezdičky). Prevládali však prírodné motívy, najmä tie, ktoré súvisia s príchodom jari (strom, kvety, lastovička, včela) a ochranou príbytku (had, pavúk). Uplatňovali sa tiež motívy symbolizujúce hlavné pracovné činnosti a iné aktivity obyvateľstva (zožatý snop obilia, ovečky, kravy, kone, kozy, oráč, pastier, dievčatá v tanečnom kruhu). Vyskytujú sa aj symboly charakterizujúce citové prejavy človeka (srdce, veniec). Častými motívmi ornamentov sú rôzne abstraktné symboly (kolo, rebrík, mriežka) a najmä geometrické vzory (rôzne línie, cikcakovité čiary, vlnovky, trojuholníky, štvorce, lichobežníky a iné tvary). Tradičné jednofarebné kraslice s použitím domácich rastlinných farieb sú dnes už iba zriedkavým javom. V dôsledku nových možností využívania chemických farieb, najmä anilínových, v súčasnosti už prevládajú pestrejšie, niekedy až sedemfarebné kraslice.
Prispejte aj vy k pestrejšiemu obsahu projektu Holosy.sk a pridajte do fotogalérie  fotografie pysanok z vašej domácnosti. Fotografie môžete poslať aj na adresu admin@holosy.sk.

Interesnyj članok o našij

Interesnyj članok o našij šumnij kulturi, dakujeme..

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

21. jul 2019


Юліаньскый календарь:

8.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.