Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/1319' OR uid > 0) AND sid = 'ab4e51f385b8024f1798df493ab3fef6' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Popkultúra Rusínov (1. časť) – Kultúrna schizofrénia | Holosy

Popkultúra Rusínov (1. časť) – Kultúrna schizofrénia

Na webových strankách amerických Rusínov Rusyn Outpost som sa dostal k zaujimavému seriálu Briana J. Požuna, kde sa snaží hľadať a popísať popkultúru Rusínov. Keďže ide, podľa mňa, o postrehy zaujimavé a trefné, rozhodol som sa Holosoch zverejniť voľný preklad článkov. Články vychádzali v časopise organizácie Rusyn Outpost nazvanom Outpost Dispatch postupne v rokoch 2003 - 2004.
Definovať pojem popkultúra nie je vôbec jednoduché. Neexistuje žiadna štandardizovaná definícia, čo vlastne popkultúra je. John Storey, kultúrny teoretik, uvádza rysy, ktoré popkultúru jasne identifikujú. Podľa Storey ide o kultúru, ktoré sa objavila ako nasledovník industrializácie a urbanizácie. Najlepšie je definovať popkultúru v porovnaní s „inými druhmi" kultúry ( napr. národná kultúra, masová kultúra, dominantná kultúra, kultúra jednotlivých skupín obyvateľstva, ale aj periférna alebo alternatívna kultúra). A pri jej definícii ich vziať do úvahy.
U Rusínov existuje ešte aj dnes fakticky len jeden druh rusínskej kultúry - kultúra mainstreamová alebo masová, ktorej charakter je odvodený od rusínskeho obrodenia v 19. storočí a od ešte starších ľudových tradíciách. Vďaka politickým pomerom, ktoré vládli vo východnej Európe v 20. storočí a rýchlej asimilácii Rusínov v emigrácii, bol vývoj rusínskej kultúry v 20. storočí veľmi obmedzený. Po roku 1989, staré tradície, ktoré boli od roku 1950 silne umelo ukrajinizované, začali byť obnovované a popularizované. Po roku 1990 je viditeľná veľká snaha o zachovanie národných, náboženských a dedinských tradícii. Bohužiaľ pozabudnutá zostala potreba premýšľania o budúcnosti, aby kultúra Rusínov ostala udržateľná ako živá aj v budúcnosti. Takto bol dosiahnutý anachronický stav, keď Rusíni v 21. storočí prezentujú ako svoju popkultúru, kultúru vykreovanú Rusínmi v 19. storočí a to stav je do budúcna ťažko udržateľný. Ak má kultúra Rusínov prežiť, musí sa meniť v súlade s charakterom moderného sveta.
V súčasnosti sú moderné verejné kultúrne prezentácie obmedzené na folklórne festivaly a individuálne prezentácie v médiách. Vznik popkultúry je nevyhnutnou podmienkou, ak Rusíni chcú aby sa mladá generácia držala svojho etnického pôvodu a nestala sa obeťou asimilácie. Hlásiť sa k rusínskej kultúre musí „byť IN alebo viac sexy" ako byť Slovákom, Maďarom, Ukrajincom, nehovoriac už o nesmierne sprofanovanom americkom životnom štýle.
Veľké množstvo mladých Rusínov dnes žije v urbanizovanom prostredí. Ak chceme aby mladí Rusíni zostali Rusínmi aj tomto prostredí, kde asimilácia je rýchlejšia a silnejšia, musí im byť predstavená atraktívna alternatíva. Rusíni nikdy nebudú schopný vytvárať kultúru, ktorá bude schopná nahradiť hollywoodske filmy, americkú a britskú popmusic alebo knihy Harryho Pottera. Ale môžu poskytnúť životaschopnú alternatívu. Je zrejmé, že Rusíni - bez vlastného štátu s tým súvisiacim prílevom štátnych príspevkov - nebudú schopní prísť s plnohodnotnou alternatívou, na rozdiel napríklad od Slovákov alebo Poliakov, ale priestor pre pokus tu určite je. Ako dobrý spôsob prostriedok je treba vnímať internet, ktorý je otvorený pre šírenie širokého kultúrneho povedomia akéhokoľvek druhu.
Existujú však Rusíni, ktorých aktivity vybočujú zo štandardu rusínskej kultúry. Bohužiaľ, nemôžme hovoriť o popkultúre Rusínov, pretože ich tvorba nie je všeobecne známa a populárna. Aby sa ich tvorba stala súčasťou popkultúry musí byť ich tvorby priblížená k ľuďom, vyvolávať diskusiu a byť k nej prístupná.
Okrem toho existuje fenomén, ktorý do sveta popkultúry patrí, ale do mozaiky rusínskej kultúry bol umelo vsunutý po svojej smrti. Ide o rusínsky kult Andyho Warhola. A. Warhol sa sám k svojmu pôvodu vyjadroval, že je „odnikiaľ" a nikdy verejne nezdôrazňoval svoje rusínske korene, preto je hlásenie sa Rusínov k jeho menu trošku zavádzajúce. Rusínske hnutie mu určilo pevné miesto v kultúre Rusínov, bez ohľadu na to či by sa mu to páčilo alebo nie. Od znovuzrodenia rusínskeho hnutia po roku 1989, sa Andy Warhol stal svätým patrónom resp. osobnosťou rusínskeho hnutia kvôli svojej sláve a svetoznámosti. Táto popularita sa zdala byť prínosná pre národné ciele, bez ohľadu že Warhol nemá s kultúrou Rusínov nič spoločné.
Iróniou je, že všetko čo Andy Warhol prezentuje je v úplnom kontraste s typickou rusínskou kultúrou a tradíciami. Andy Warhol je otcom Pop Artu, ktorý bol tým najmodernejším čo v umení v svojej dobe existovalo. Koncept Pop Artu je antitézou cerkovných ikon, maľovaných pysanok atď. Warholove filmy sú veľmi experimentálne, ťažké na sledovanie a otvorené v chápaní. To je opakom tradičného rusínskeho divadlo s jednoduchým epickým príbehom. V súvislosti s Warholom a jeho životom sú často spomínané drogy a homosexualita. Rusínske kultúra je úplne asexuálna: sex, nielen homosexuálov, je tabu a drogy, mimo alkoholu a cigariet, v nej nikdy spomínané neboli.
Vďaka vsadeniu Warhola do svojho stredu ako najvýznamnejšej kultúrnej osobnosti, pôsobí kultúra Rusínov schizofrénne. Na jednej strane, ľudová kultúra založená na dedinskom živote, folklórnych festivaloch, ľudovej hudbe a tanci. Väčšina publikovanej poézie a prózy Rusínov tiež spadá do tejto kategórie. Podobne aj rusínske média väčšinou neopúšťajú tieto vyjazdené koľaje. Na druhej strane Andy Warhol, otec Pop Artu, kozmopolitný obyvateľ New Yorku, najznámejší rusínsky syn, prezentovaný ako symbol národa. Komická je snaha skrývať jeho spojitosť s drogami, homosexualitu. Toto skrývanie však nemá šancu na úspech, a to práve kvůli tomu, prečo bol Warhol zaujímavý aj pre rusínske hnutie - kvôli celosvetovej známosti a popularite.
Symptómom kultúrnej schizofrénie je aj Múzeum moderného umenie v Medzilaborciach. Múzeum bolo otvorené v septembri 1991 a väčšina z 7 000 obyvateľov bola šokovaná. Riaditeľ múzea Michal Bycko v roku 1999 napísal: „Nikto nechce mať nič spoločné s dekadentným americkým homosexuálom". Podobne píše Hana Hudecová: „ Ľudia sú tu silne konzervatívni a trošku vyľakaní z faktu že Andy Warhol bol gay. Ďalej spomína, že obyvatelia nechcú dovoliť svojim deťom aby sa zúčastňovali akcii v múzeu, protestujú proti Warholovým výstavám a škodlivému vplyvu, ktorý môže mať jeho tvorba na ich deti. Jediná možnosť ako by mohlo múzeum získať všeobecnú popularitu je transformovanie Andy Warhola na hlboko veriaceho grékokatolíka a príkladného Rusína.
Existujú však reálne východiská, ktoré môžu byť využité pri vytváraní popkultúry Rusínov. V ďalších častiach článku bude predstavený súhrn zaujímavých momentov v kultúre Rusínov, ktoré môžu byť základom pri vytváraní popkultúry Rusínov.

(voľný, skrátený preklad článku B.J. Pozuna Cultural Schizophrenia Creating a Rusyn Pop Culture (Part 1) v Outpost Dispatch, Volume One, Issue One)

Zaujimavy clanok a zaujimava

Zaujimavy clanok a zaujimava tema na pretras. REALNE VYCHODISKA PRI VYTVARANI POPKULTURY RUSINOV.
problemov by sa naslo viac, ale podla mna problem zasadny je otazka, kto je rusin. jak sa identifikovat, regionalne, nabozensky,jazykovo, ci sa riadit hlasom srdca ako pri scitani ludu v CR pred par rokmi niekolko stovak eskimakov? mozem sa stat rusinom ak si myslim ze by som nim byt mohol, a cim by som sa vlastne stal?
vytvarat regionalnu mensinovu kukturu v globalnej dobe je prinajmensom ambiciozny plan. tu uz ani Andy ani zopar povodom rusinskych pornohereciek nepomoze. a nepomozu tu ani ziadne financne nalevy, ak sa nejedna o akciu spontannu je to iba umelina.

Tajne dufam (uz iba

Tajne dufam (uz iba polotajne), ze sa rusnaci tak o desat rokov budu hrdo hlasit aj ku RACHOTu. VIVA RUSINSTAN

Obrázok používateľa Петро

abo rachot ku rusnakom :-)?

abo rachot ku rusnakom Smile?

Obrázok používateľa ferrari10

Petro nechcu ťa kritizovati

Petro nechcu ťa kritizovati ale je tu dost nepresnosti o kotrych hvaril aj KESO a s Kesom suhlašu.

Obrázok používateľa ferrari10

Petro nechcu ťa kritizovati

Petro nechcu ťa kritizovati ale je tu dost nepresnosti o kotrych hvaril aj KESO a s Kesom suhlašu.

Obrázok používateľa Петро

Servus, saak fajni... len

Servus, saak fajni... len kritizuj Smile...sto dumas konkretni ?...ne je to mi clanok ale briana pozuna styri roky dozadu taze ne sytko sto tam je aktualne...ja planuju ze napisu clanocok tak do miscaja...teraz zberam informaciji, ten clanok od pozuna ja jem vzal jak impulz Smile...smotril jem film som odnikial a absolut warhol, chocu iti na vystavu warholovych filmoch v prahy motion picture a isi posmotrju warholku, basquiata a warhol - kompletni portret..potim na pisu sto mi z toho maglajzu vyslo Smile...

Obrázok používateľa ferrari10

Tak Som odnikaiľ alebo I am

Tak Som odnikaiľ alebo I am from nowhere tot film maš asi od Kesa Warholku aj Kompletni portret 1 a2 mam i ja ale ostatny nemam s kadi jes žeby jes my ich dal abo neznaš či ich nemat Keso???

Nedast mi nezareaguvati na

Nedast mi nezareaguvati na tot článok. Absolutňi suhlašu z panom Pozunom a joho nahľadom na problematiku rusynstva – kultu „svjatoho velikoho Rusyna Warhola“.
Nichto ňa neperesvidčit o ťim, že Andy Warhol byl „velikym Rusynom“. Pomaleňky tu na Slovensku z ňoho robjať „svjatoho čolovika“, kotryj sja molil po cerkovnoslavjansky, už lem čekam, koli sja dočitam dade, že Andy čital apostol u americkij cerkvi po rusynsky (choc´ pereklady majut kolo 13 rokiv, ale vin byv „svjatyj“ čolovik, vin suj to mih už todyľ dovoliti, jak „velikyj Rusyn“). Ja kiď o nim bisiduju, tak hvarju, že je to „ďitina rusynskych rodičiv“.
A teper´ privedu paru fakťiv, kotry mi neidut do rozumu z tym, čom z ňoho robjať takoho „velikoho Rusyna“:
1. De sja narodil Andy Warhol? De prožyl svij žyvit? Čomu za rodisko Warhola považujeme Mikovu?
- 6.8.1928 Pittsburhg – 22.2.1987 New York;
- Rodisko je misce de sja čolovik narodit, de prožyje svoje ďitinstvo – Warhol sja narodil u Americi, vyrostal u Americi, žyl u Americi, umer u Americi. De je v tym pripaďi Mikova? – Mikova je lem rodiskom joho rodičiv, no ne joho.
- Argument, že z Mikovoj pochodili joho predkove – Rusyne u mene neobstojit. Šytky dobri zname, že našy predkove tu lem oddakale prišli – jedny z Juhovychodu, druhy z Vychodu, treťi zo Severovychodu, jedny až zo Sibiru, poťim by zme mohli hledati odky prišli mikovčane a može by zme prišli i na dajaku teoriju, že Andy Warhol nakonec nebyl Rusynskym umelcom, no byl dajakym Juhoslovanskym abo Rumunskym maľarom – što jak joho predkove prišli može odty do Mikovoj?
2. Jaka byla materinska bisida Warhola? Odky vlastňi je?
- Andy Warhol bisiduval po anglicky (americka angličťina), po rusnacky neznal bisiduvati a ani nerozumil. Sam o sobi bisiduval, že je „čolovik odnikale“ – čomu, kiď byl takyj narodňi uvedomelyj, sja „velikyj Rusyn“ nepriznaval pered svitom odky pochoďat joho rodičove? Jak može byti dachto označovanyj za Rusyna a neznati bisiduvati po rusynsky? To teper´ kiď sja narodit dajaki rusnački ďitina dade u Ňimecku, žyje tam, vyrostat tam a stane sja z ňej dajakyj umelec/umelkyňa choc´ nikoli nebude znati po rusnacky lem po ňimecky, tyž bude považuvanyj/a za Rusyna? To suj naisno dumate, že keby´m mal napriklad praďida z Ameriky a bym byl dajakym znamym umelcom, špivakom abo dačim takym tu na Sloveňsku, a choc´ neznam ni slovko po anglicky, že by ňa Američane považuvali za „velikoho Američana“?
3. Čomu tot „velikyj Rusyn“ nosil meno Andy Warhol?
- Kiď by byl takym velikym a hordym Rusynom, čomu sja neprezentuval jak Andrij Varchola, no chosnuval svoje poameričene meno Andy Warhol? Šak zname, že umelci majut i svoji umelecky mena, čomu poťim sja Varchola nehordil svojim povodnym menom?
4. Legitimacija? Našto mu je?
- To suj naisno dumate, že kiď Warholovi vydate rusynsku legitimaciju (24.8.2008), 21 rokiv po joho smerti, že mu bude na chosen? De jej využyje? Koli mu jej date? Chto sja za nim vybere peršyj mu jej odovzdati? To suj dumate, že kiď mat legitimaciju, že vas i prijde navščiviti? Tam de vin už je, odty sja neverne, nepomože mu ani vaša rusynska legitimacija, bo tam de vin je už ňit Rusyniv, Ukrajinciv, Američaniv.... A iši jeden dva oprosy – Jak suj dumate, keby teper´ žyl Andy Warhol, prijal by totu legitimaciju? Keby teper´mih prijti choc lem na jeden deň a viďil by, jakoho religijoznoho Rusyna ste z ňoho zrobili – byl by spokijnyj?

Obrázok používateľa Петро

suhlas...ale zas ja jedno

suhlas...ale zas ja jedno pozitivum na tym sytkym vidzu - Muzeum v Mezilaborcoch... Ci sja to lubyt abo nelubyt je Muzeum, jak sja budeme bavyty "pozunovskou terminologiou", centrom rusinskoj popkultury a hledat drazku jak spojovaty rusinoch s modernou kulturou...to ze je to zabaleno do warhola az tak dolezite ne je...srandovne ale je robyty z warhola dasto sto nikda nebyl...a toto nerobyt muzeum ale lude v Mikovej a tiz rusinsky aktiviste...
Znam podobnyj pripad z Prahy...jak sja perejdes v prahy cez centrum vsady mas tricka, harcky, svabilky Franza Kafku a sytky hvarjat jakyj to byl velikan - prazsky Zid kotryj pisal nemecky Smile... ale malochot joho knizky cital, bo to ne je cervena kniznica Smile

tak, tak, Petre pravdu

tak, tak, Petre pravdu maš
Ja´m nigde ni slovko neprorik proťiv muzeumu u Labircju, podľa mene, muzeum je dobre a može byti, šak prinaležyt čoloviku kotryj tu mal svojich predkiv a kiď sja podarilo pozhaňati dajaky obrazy a vytvoriti muzeum, je to lem na dobru vec. Keľo ľudi mat muzeumy v krajoch de ňigdaj nebyli - napriklad muzeum Alexandra Puškina v Brodzanoch, choc´ vin hev ňigdaj nebyl, no po joho smerti tu u svojoj sestry istyj čas žyla joho žena i 4 ďiti.
Ali ľude by suj mali dospravdy usvidomiti chto byl Warhol a nerobiti z ňoho dašto šo ňigdaj nebyl! Ali maš pravdu, to robjat lem Mikovčane a paru aktivistiv.
Moť napriklad rusnacke selo Krajňa Poľana. 5. apriľa u 1912 roci sja hev narodil slovenskyj akademickyj sochar´ František Gibala, kotryj pochodil z poľskoj rodiny (tak nazyvali ľudi byvajučich u barakoch na kincju sela, kotry byli Slovaky i Poľaky). De sja piše o Poľaňi, ňigde nenajdeš, že Gibala byl Rusnak, bo vin nim nebyl a ani Poľančane z ňoho Rusnaka nezrobili!!! Pišut o ňim, lem jak o akademickym socharjovi, kotryj sja v tym seľi narodil. A na rozďil od Warhola, vin sja hev i NARODIL, a predci Rusnakom nebyl a ani sja z ňoho velikoho Rusyna nichto nesnažyt zrobiti.

Obrázok používateľa ferrari10

Chlopy Majster ANDY byl

Chlopy Majster ANDY byl rusin znav po rusinsky hoc toho veľo nenahvaril ale z mamom UľOM WARCHOLOVOM hvarili po rusinsky hoc byli v AMERIKY.

Obrázok používateľa Петро

No sja ta stocili kus ku

No sja ta stocili kus ku dacomu sto si dumam ze az tak podstatne neje...ci znal jedno slovo visem abo dvacet abo sto dvacet Smile...pre mene je dolezite ze nikde jem nenasol zeby povil napisal dasto take jak napriklad Jakubisko, ktoryj poslal pozdrav Kongresu Rusinoch kolyskaj a napisal - Rusinom som a nim ostanem....sice Jakubisko sam hvarit ze rusinsky neznat bisiduvaty, ale prihlasil sa ku nim a ne len slovami ale aj v svojej roboti...U Andyho jem v joho tvorby nenasol sto by odkazovalo na jeho rusnackyj povod ( znam ze muzeum v labirci mat dajaky artefakty kotry stu skorej o joho mamy jak o warholovi)

Obrázok používateľa ferrari10

ono je to na dovhu debatu

ono je to na dovhu debatu ale ja ho beru jak svojoho.

Ono je barz šumne že paru

Ono je barz šumne že paru ľudi, tak jak i vy, ho bere za svojoho, lem to poťim vyzňivat dosj komicky a neznalec veci poťim neznat chto je Warhol. Napriklad tot vikend jem suj počital paru člankiv napisanych o Warholovi a što´m sja nedočital:
Warhol sja molil rusynsky – no ňa to skoro naplo, ta u pjatnicju´m o ťim pisal Smile vin kid sja molil, što nezname naisno, tak sja mih moliti po cerkovnoslavjansky, ňi po rusyňsky.
Podľa avtoriv člankiv byl Warhol – Američan, Rus, Ukrajinec, Rusyn, Lemko, Slovák, Čechoslovák, Uher (bo joho rodičove žyli tu za Rakusko-Uhorska). Ta suj može čolovik vybrati, komu što pasuje.

Každyj je tym, za koho sja pokladat byti a kym choče byti. Privedu žyvyj priklad na situaciju okolo Warhola a v ňim uvedu samoho sebe:
Ja sja považuju byti Rusnakom/Rusynom/Lemkom (chto už jak choče naj suj vybere) – značit prinaležu do toj skupiny. Kebylo´m sja stal dajakym velikym po cilym šviťi znamym umelcjom (što vobšče nepredpokladam že bym mih byti) a umer bym, poťim by sja gu mi Rusyne hlasili, že jem byl RUSYN.
Aľi prišli by moji spolužaci a tverdili by, že ja jem mal sloveňsku narodnisť v rodnym lisťi (bo našy doma ňa nechoťili ukrajincjom zapisati), mal jem rad Slovensko a z nima jem bisiduval po sloveňsky, cilyj žyvit jem hev perežyv, byv jem SLOVAK.
Nato by sja ozvalo paru znamych, kotry by tverdili, že jem šumňi a často bisiduval po ukrajinsky, pačila sja mi tota krajina, zaujimal jem sja o dijaňa na Ukrajiňi, čital jem veľo knižok o Ukrajiňi, navščivľal jem Ukrajinsky mista, a moji predkove prišli do Karpatoch u 16 storoču pravdipodibno z Galiciji (Volyňi), a podľa nich Rusnaci lem suť odnož Ukrajinciv – byl jem velikyj UKRAJINEC.
No ani prijateľim z Ruska by to nedalo, by povidali jak jem znal po rusky, jak jem z nima pisal, jak jem sja zaujimal o Rusku kulturu, študuval ich jazyk a predci jem byl Karpatoross (tak nas oni často nazyvajut), by tverdili, že´m byl RUS.
Odrazu by´m žyl jak Rusnak a po smerti by´m byl považuvanyj za Rusyna, Slovaka, Ukrajincja, Rusa... a chto zna za koho by ňa ši vymenuvali.

Pravdu napisal Petro, neje holovne to, chto znal keľo sľiv v jakym jazyku, ale kym sja citil byti, za koho sja považuval, za koho sja vyhološuval. A tu odrazu „čolovik od nikale“ mat ťivko miscjoch pochodžiňa, legitimaciji...
Neobľikajme na sja pirja, kotre nam neprinaležyt, bo toto pirja skirše, ci pizňiše z nas i tak oskube sja. A poťim budeme cilomu švitu na šmich - jak oskubeny kurky.

Obrázok používateľa Петро

Jak uz jem dakde pisal v

Jak uz jem dakde pisal v Prahy je teraz vystava experimentalnych filmoch Warhola - Motion picture, je kolo toho velo bisidy, pisut novinare ze to vystava najvacsoho vyznamu sto v prahi toho roku je. Isi jem tam nebyl posmotriti a sto jem vidil ukazky z Andyho filmoch ta na ani bars netahat...ale je tam jedna akcia v ramci doprovodnoho programu - prednaska na temu Andy Warhol a Československo - 26.3 v rudolfinu - Ve své přednášce se pokusí Rudolf Prekop přiblížit vztah a vlivy mezi středoevropskou a severoamerickou kulturou, kterou propojila osobnost a dílo Andyho Warhola.
Ta najdu sobi casu a jem zvedavyj jakyj je pohlad tretej strany Smile..potim poreferuju...

Obrázok používateľa ferrari10

Chlopy ta ja by jem išov do

Chlopy ta ja by jem išov do Prahy ša iši vecej doznati o Majstrovi WARHOLovi protože to je pre mene barz vyznamna osoba kotrej patrit mij obdiv i ucta za to že zrobiv tot svit krajšim a ľipšim. A mato maš kus pravdu što pišeš ale mene nepresvedčiš.

V literaturi jem sja

V literaturi jem sja dočital, že Varholova mama neznala bisiduvati po anglicky, tu zas čitam, že Andy neznal po rusinsky. Ta naj mi dachto vysvitlit, jak sja dohvarjala mama zo synom, abo syn z mamov, keď jedno znalo lem po rusinsky a druhe lem po anglicky??? Ta chto ciganit ??? Jak na to idu logicki, ta Andy ZNAL po rusinsky, bo inšak by sja zo svojov mamov nedohovoril.

a može logicky by vyšlo, že

a može logicky by vyšlo, že i Andyho mama znala po anglicky, inakše by sja zo svojim synom nedohovorila Smile

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

21. jul 2019


Юліаньскый календарь:

8.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.