Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/1257' OR uid > 0) AND sid = '64009025c04a1d3871e9377fc343d16b' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Podkarpatsko 2008 - Perelisok pod Bliznicou | Holosy

Podkarpatsko 2008 - Perelisok pod Bliznicou

Turistické základne na Podkarpatsku vyvolávajú v generácií, ktorá si pamätá doby komunistického hospodárenia spomienky na časy, keď všetko fungovalo polovičato, a nikto si nesťažoval a vlastne ani veľmi nebolo kde. Dnes sme náročnejší a mnohé služby považujeme za samozrejmosť a v prípade ich absencie si ich „z princípu“ vyžadujeme. Ak budete tento komfort hľadať na Podkarpatsku, prepadnete skôr či neskôr zúfalstvu. Od pádu komunizmu už ubehlo pár rokov a štandard, na ktorý sme my už dnes zvyknutí, na Podkarpatsku stále nenájdete. Platby kartou, uteráky na izbách, bavlnenú posteľnú bielizeň, účtenky alebo informácie o cenách určite nie sú tým, s čím by ste mali automaticky pri svojej ceste do tejto oblasti počítať. Na druhej strane platba v autobuse až pri vystupovaní, odchod z ubytovne bez nutnosti odhlásiť sa, ale hlavne pozvoľné životné tempo je to s čím pri svojej ceste v oblasti určite stretnete. Dobrým príkladom na demonštrovanie turisticky nezkomercionalizovanej reality na Podkarpatsku je aj turistická základňa nad Rachovom nazvaná Perelisok, cez ktorú sme prechádzali počas nášho šiesteho dňa pobytu na Podkarpatsku.
Po prebudení sme sa vybrali smerom k vysielaču, kde sme sa za brechotu psov vydali smerom k turbáze Perelisok, kam sme chceli doraziť už deň predtým. V ceste nás povzbudili dvaja podobne stratení českí turisti, ktorých sme už stretli pod Goverlom. Na Perelisku vraj budeme mať možnosť otestovať ukrajinské pivo – prvýkrát na našej ceste.
Táto informácia nám samozrejme dodala energie do ďalšej cesty a za nejaké dve hodinky sme si už vychutnávali atmosféru turbázy Perelisok. Na internete je možné nájsť dokonca informácie o turbáze v češtine na samostatnej webovej stránke, čo je veľkou raritou a preto som bol na ňu veľmi zvedavý. Naživo síce pôsobila úplne inak ako na internetových stránkach, ale svojráznym správcom, jeho lámavou češtinou, a hlavne prvým ukrajinským pivom nás uprostred karpatských polonín veľmi potešila. Fakt, že na Ukrajine je pivo predávané v plastových litrových fľašiach, by asi rozmaznanému konzumentovi Plzne z tanku mohlo spôsobiť určite problémy, ale nám Oboloň chutil a zlepšil náladu. Z Perelisku sa nám veľmi nechcelo, litrový Oboloň v horúcom letnom dni rozviazal jazyky a na našu otázku k správcovi Perelisku, že kam by sme tak dnes ešte mohli dôjsť, sme sa dočkali uprimnej odpovede – „Ako na vás pozerám, tak sa dostanete tak po Bliznicu a tam aj prenocujete“. Samozrejme, že mal pravdu.
Pomalým tempom sme sa blížili k Bliznici a s nedôverou sme sledovali kopenie búrkových mračien nad našimi hlavami. Aj z toho dôvodu sme sa rozhodli na Bliznicu nestúpať a ostali sme pod Bliznicou neďaleko opusteného salaša, ktorý nám poskytol na poloninách vzácne drevo na krásny taborák. Tento večer sa nám podarilo skvele načasovať – vliezli sme do stanov a prišla búrka – test kvality stanov. Stany uspeli na jedničku a my sme boli radi, že nie sme v tomto nečase niekde pri vrchole.
Niekoľko fotomomentiek zo šiesteho dňa nášho pobytu na Podkarpatsku nájdete vo fotogalérií.

peťu, normalny napiňak z

peťu, normalny napiňak z toho robiš.. Smile
sa ťišu na pokračuvaňa. Smile)

ahoj petro, Obolonske pivko

ahoj petro, Obolonske pivko aksamitove, no zo sklenenej flase, som ochutnal aj ja,bol som velmi prekvapeny,vyborneeeee

Obrázok používateľa Петро

litrove abo 0,5 l ? bo to

litrove abo 0,5 l ? bo to litrove na slnku pomohlo Smile a nepatri sa pivo nedopit...

Zdieľať na Facebooku

Dneska je sereda

18. september 2019


Юліаньскый календарь:

6. cептéмбер 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.