Podkarpatsko 2008 - Z Pop Ivana do Luh

Nástupy a zostupy sú v Karpatoch na Ukrajine sú časovo a fyzicky namáhave. Niekoľko kilometrové presuny lesnou približovacou cestou nie sú vôbec výnimkou. O tejto skutočnosti sme sa mi presvedčili aj počas nášho štvrtého dňa pobytu v oblasti. Spásy v podobe koňského povozu alebo gaziku sme sa bohužiaľ nedočkali.
Štvrtý deň v ukrajinských Karpatoch nás uprostred bukového porastu zobudil ukrajinský pastier hľadajúci stratený dobytok s dobrou správou, že počasie by sa malo zlepšiť, obloha sa vyjasnieva. Zároveň nás pozval na salaš, nachádzajúci sa naďaleko miesta nášho nocľahu. Sľúbili sme, že sa cestou zastavíme, ale nakoniec sme premočené oblečenie a vybavenie vysušili pri ohni na lúke, pretože ako búrka poobede prišla, tak na druhý deň bola na obed už obloha znova čistá, čo sme plne využili.
Tieto komplikácie mierne narušili náš časový plán a to sme ešte netušili že v ten deň nedorazíme ani do Luh. Zostup do dediny lesnými približovacími cestami nám zabral zvyšok celého dňa.
Cestou nám nemohli uniknúť výsledky divokého hospodárenia v ukrajinských lesoch – rozsiahla svahová a riečna erózia. Lúky a pasienky nad Luhami však boli prikladané vykosené, mohli by celkom úspešne konkurovať alpským oblastiam. Takáto starostlivosť o trávnaté porasty na Slovensku je skôr výnimkou. Jednu z takýchto pekne vykosených lúk s naloženými kopami sena sme si aj my zvolili za miesto nášho nocľahu. Na pôvodný plán skorého ranného odchodu z Luh sme rezignovali.
Niekoľko fotomomentiek zo štvrtého dňa pobytu na Podkarpatsku nájdete vo fotogalérií.

Obrázok používateľa hugo

dobri ša to čitat,ďakuju za

dobri ša to čitat,ďakuju za šitkych,fajny foto;čitam poporiadku

tak, tak, ja sja lem pripoju

tak, tak, ja sja lem pripoju gu ďakuvaňu, bo i ja rad čitam toty članky a se sja ťišu kiď vidžu novyj članok, krasny fotky a už planuju, že sja dakoli hevsa vyberu i ja Smile
Petre - ďakujeme!

Obrázok používateľa Петро

jem rad ze sja lubjat..ono

jem rad ze sja lubjat..ono sumni je aj u nas na hranici a dalej az ku kremencu Smile...jak vyjde ta v septembru by jem zas rad dakde do vychodnych karpatoch na dovolenku zasol...dam potim znaty

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

26. maj 2019


Юліаньскый календарь:

13.май 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.