Najväčší európsky meteorit spadol 9. júna 1866 neďaleko obce Zboj

9. júna 1866 došlo medzi rusínskou obcou Zboj na slovenskou území a obcou Kňahiňa na Ukrajine k pádu obrovského meteoritu. Meteorit sa po páde rozbil na množstvo úlomkov rôznej veľkosti. Celkom sa pri Zboji našlo 75 kusov, ktoré putovali do múzeí v Petrohrade, Budapešti a Viedni. Najväčší kus váži viac ako 286 kg a je považovaný za najväčší meteorit, ktorý sa našiel na území Európy. Dnes patrí k najcennejším exponátom historického múzea vo Viedni.

Ľudia v Zboji, ale tiež susednom Uliči sa veľmi zľakli pádu meteoritu. Tento úkaz ľudia nazvali spŕškou horúcich kameňov alebo hromové kamene. Všetci počuli akoby výstrel a zvuk mohutných kolies. Mysleli, že prišiel koniec sveta a úkaz považovali za "boží trest". Od Stužice na juh sa tiahol červený prúd hrôzostrašného mračna, bol zreteľne červený a po štvrťhodine sa stratil. Našťastie pád meteoritu nikoho z obyvateľov nezranil. Jeden úlomok mal poškodiť strechu stodoly v seli Kňahiňa. Podľa výpočtov ak by letel najväčší kus meteoritu o 6 metrov vyššie dopadol by priamo do sela Kňahiňa.
Pád meteoritu vyvolal svojho času veľký záujem vedeckej obce a bol pozorovaný z mnohých miest. Zachované sú aj autentické kresby mladého maliara Johanna Kolbaya z Prešova, ktoré namaľoval na základe výpovedi priamych pozorovateľov pádu meteoritu z okolia Prešova.
Miesto, kde spadol obrovský meteorit, patrilo v roku 1866 do historického územia obce Zboj. Nachádza sa pod hraničným hrebeňom vrchu Stínska v lokalite nazývanej Čorna mlaka. Po prvej svetovej vojne tam českí turisti vyznačili prvý turistický chodník v Poloninách. V dôsledku zmeny hraníc po II. svetovej vojne sa dnes miesto dopadu nachádza 200 metrov od slovenskej štátnej hranice. Na toto miesto vyznačili pracovníci ukrajinského Užanského národného parku v roku 2000 nový turistický chodník. Dodnes je na mieste vidno pozostatky krátera, ktorý mal po dopade priemer 2,4 metra a hĺbku 3,35 metra.
Viac informácií o tejto udalosti si môžete vypočuť v rozhovore s pracovníkom NP Poloniny Ing. Miroslavom Buraľom, ktorý bol odvysielaný v rámci relácie Korene na Radiu Patria.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je vіvtorok

21. maj 2019


Юліаньскый календарь:

8.май 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.