Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/1043' OR uid > 0) AND sid = '40d7fec24f1e2c5cd3302ee55c362c2c' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Mýty a povery v kultúre Rusínov | Holosy

Mýty a povery v kultúre Rusínov

U Rusínov vždy boli silne zakorenené náboženské city, pokorne sa podrobovali náboženským aj svetským zákonom. Existuje však mnoho zvykov a pover, ktoré boli preberané z generácie na generácie, nemajú ani cirkevný ani svetský základ a napriek tomu mali a sčasti stále majú silný vplyv na život a skutky obyvateľov regiónu Východných Karpát. Svetské zákony sú od ľudí, môžu mať svoje nedostatky a ich porušovanie trestajú iný ľudia, ak sa o nich dozvedia. Božské zákony sú od Najvyššieho, ale pravdou je že Najvyšší je milostivý a hriechy odpúšťa a hriešnika berie na milosť. Zákony prírody sú však nemilosrdné, porušiť ich nemožno, príroda je tvrdá. Jej duchovia sú zlí a pomstychtivý. Preto boli zákony prírody rešpektované a dodržiavané.
Hlavným bohom u východných Slovanov v predkresťanskom období bol Perun – boh hromu, blesku, dažďa a neskôr aj vojny. O jeho mieste v mytológii Rusínov svedči známe a dodnes používané preklatie Бодай тя Перун забив ( Bodaj ťa Perun zabil), ktoré je považované za jedno z najhorších preklatí, podobne ako Бодай тя земля не прийняла (Bodaj ťa zemľa neprijala), ktoré svedčí o kulte Zeme. V mnohých obciach existujú legendy popisujúce napr. Perunov dub alebo Perunovu skalu. Ochrancom dobytka u starých Slovanov bol Veles, ktorého vlastnosti nachádzame v postave Sv. Juraja a sčasti Sv. Mikuláša. Pohanský boh Kupalo bol transformovaný na sv. Ivana.
Jeden z najvyšších kopcov v kraji je hora Busov, ktorá dosahuje 1010 mnm. Objavuje sa tu možná súvislosť s bohom Bus (Бусови стрили – Busove strely). Nie je vylúčene, že hora bola kedysi pohanským obetným miestom. V stredoveku bol v tejto oblasti, v dedine Gaboltov, kláštor. Dodnes sa tu konajú púte veriacich. S horou je spojených mnoho legiend . Podľa jednej z nich, tam prebývali obry, podľa ďalšej je Busov miestom stretnutia čarodejníc s ich ochrancom Luciferom. V iných oblastiach je za miesto takýchto stretnutí označovaná Lysá Hora.
Dodnes sa zachovalo pomenovanie démonických postáv: лисовик ( lesný škriatok), свитлонос (Lucifer), лисни жинки (lesné žienky), чорт (čert), вовкулак, мамуни, богиньки.
Takmer v každej dedine existovali v minulosti ľudia, ktorým dedinčania pripisovali nadprirodzené schopnosti: vedeli vyvolať búrku, krupobitie, spôsobiť iným nešťastie, chorobu, alebo dokonca smrť. Dokázali vyvolať mŕtveho, predvídať budúcnosť, rozdeliť milencov. Najčastejšie mali títo ľudia výnimočné profesie: pastieri, kováči, pôrodné baby alebo to boli ľudia s telesnými anomáliami.

(podľa Růžena Šišková, Mykola Mušinka, Alexandr Mušinka / Ukrajinská nářečí Slovenska : výzkum a zvukové zápisy z let 1957-1967)

Petro, Busov jes dumal kolo

Petro, Busov jes dumal kolo Bardejova?

Obrázok používateľa Петро

yes

yes

to je naozaj vytah z knyzky

to je naozaj vytah z knyzky p. Mykolu Musinku??? Vun naozaj pisal daso o nas, Rusinoch?

Jak hej, ta sa riadny cuduju, ved podla joho slov

"Rusínský národ je výmysl „Nepřikládám tomu význam. Je to umělé, nabubřelé, jedná se o snahy pár lidí,“ uvedl o dnešních rusínských separatistech uznávaný etnolog Mikola Mušinka, profesor Prešovské univerzity. „Není pochyb o tom, že je to celé financováno z Moskvy,“ říká Mušinka, podle něhož „rusínský národ“ neexistuje a jedná se o uměle vykonstruovanou věc."

cilu stat si mozte precitati na www.rusin.sk v clanku Česká Ukrajina se chce odtrhnout z 25.11.

Neznam toho pana, ale joho nazor je az prislis extremnyj, holovni neuznaje existenciu nasoho naroda!

Jozef

Obrázok používateľa Петро

Jojo, je to volne prebrato z

Jojo, je to volne prebrato z knizky od Musinky, ale vin tam pouzivat oznacene obyvatele Prjasovciny abo Ukrajinci zijuci na vychode slovenska Smile...ale dumam ze pise o tych istych ludoch (rusnakoch, rusinoch abo moze aj ukrajincoch pid duklov makovicou, kremencom, busovom, cernou horu i vihorlatom) abo dumam dachto ze ne ? Smile....inakse musinku sme tu uz diskutovali tu - http://www.holosy.sk/node/938...

Obrodnyj proce Rusinov je

Obrodnyj proce Rusinov je nezvratnyj!

Dik Petro za odkaz, perecitavem si to a aj s tobou suhlasu...

je zajimavoj, ze v dnesnuj doby, koly sa Rusnaci 'PEREBUDZAJUT" a o nasum narodi sa zacinat vo velykum diskutovati, sut isi lude, so tverdat, ze ani neexistujme...
je to len na smich, ale ked majut klapky na vococh, nedas sa nic robiti... naj si svoje hvarat, ale tot proces rusinskoho obrodzena sa vze nedas zvernuti!

trymaj sa,

jozef

Menší oprava: bůh Kupalo

Menší oprava: bůh Kupalo neexistuje... kupalo je staroslovanské označení oslav letního slunovratu zakončeného hromadným koupáním Smile

Zdieľať na Facebooku

Dneska je vіvtorok

17. september 2019


Юліаньскый календарь:

5. cептéмбер 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.