Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/904' OR uid > 0) AND sid = '049f52b4bac352954ca422afb71fdd72' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Výstup na najvýchodnejší bod Slovenska – Kremenec | Holosy

Výstup na najvýchodnejší bod Slovenska – Kremenec

Ak potrebujete na chvíľu opustiť každodenný zhon a nájsť oázu, kde nebude na vás civilizácie dýchať na každom kroku potom vám možno pomôže jeden tip – výstup na najvýchodnejší bod Slovenska – vrchol Kremenec. Kremenec (1 208 m.n.m.) je vrchol v Bukovských vrchoch, ktorých veľkú časť tvorí NP Poloniny. Národný park Poloniny sa nachádza na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou v Poloninách - Bukovských vrchoch. S týmto územím susedia Bieszczadzki Park Narodowy v Poľsku a Užanskyj nacionaľnyj prirodnyj park -Ужанський національний природний парк na Ukrajine. Časti národného parku Poloniny - pralesy Stužica, Havešová a Rožok boli v roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
Existuje viacero spôsobov ako si výstup na Kremenec naplánovať. Prvým, asi najnáročnejším, ale často praktikovaným spôsobom je naplánovať si hrebeňovku začínajúcu na Dukle prechádzajúcu cez Lupkovský priesmyk a končiacu na Kremenci. Celkovo dĺžka trasy je asi 70 kilometrov. Ďalším je príjemný výstup z poľskej strany, Biescszadskeho Parku Narodoweho, kde existuje hustá sieť turistických chodníkov. Príjemnou jednodennou túrou je výstup z Novej Sedlice, pre ktorý sme sa rozhodli aj my. Obec Nová Sedlica je najvýchodnejšie položená obec na území Slovenska s asi 300 obyvateľmi. Je to rádová potočná obec v Uličskej doline na hornom toku Zbojského potoka. Stred obce sa nachádza v nadmorskej výške 421 m. Dopravu zabezpečuje jedna pravidelná autobusová linka na trase Snina – Nová Sedlica.
My sme náš výstup odštartovali fľaškovým pivom z miestnych potravín a krátkym rozhovorom s dedinčanmi. Môžem konštatovať, že ich rusinčína je oveľa mäkšia ako tá naša v oblasti pod Duklou. Nerozhodli sme sa využiť ich radu a skrátiť si vystúp skratkou popri lipe a ryvno hory, ale poctivo sme sa snažili držať červenej značky.
O tom, že sa nachádzame v oblasti prísne strážených hraníc nás presvedčila formálna kontrola prechádzajúcej colnej stráže už niekoľkých metroch za budovou Správy NP na konci obce. Samotný výstup bol príjemný, chodník prechádza cez NPR Stužica. Stužica patrí medzi najvýznamnejšie chránené územia na Slovensku Rezervácia chráni komplex prírodných bukových a jedľovo-bukových porastov pralesovitého charakteru so štruktúrou lesa vo všetkých štádiách jeho vývoja. Osobitým vzrastom a vekom sa tu vyznačuje jedľa, ale aj buk a javor horský.V pralese žije mnoho pôvodných karpatských a aj niekoľko endemických druhov rastlín, húb a živočíchov.
Bohužiaľ, tesne pred vrcholom sa krásne letné počasie začalo meniť a na Kremenec sme už vystúpili za príjemneho letného dažďa, ktorý ustal a my sme to brali ako príjemne osvieženie (ešte sme nevedeli ako to bude s počasím pri zostupe). Na vrchole Kremenca je mohutný kamenný hraničný stĺp, ktorý označuje miesto, kde sa stretávajú Slovensko, Poľsko a Ukrajina. Na vrchole sme stretli troch poľských turistov a to boli tiež jediní turisti, ktorých sme počas našej túry stretli.
Na výstup dole sme sa rozhodli využiť časť značkovaného chodníka kopírujúceho štátnu hranici a do Novej Sedlice sa vrátiť z trošku iného smeru ako sme vystupovali. Nenápadný letný dáždnik však začal mohutnieť až prerástol do mohutného lejaku, ktorý nám znepríjemňoval celú cestu hrebeňom. Lejak ustal až keď sme odbočil na zelenú značku ktorá vedie z vrcholu Čierťaž späť do Novej Sedlici.
Kompletne premočený sme dorazili do Novej Sedlice, kde sme namiesto plánového bivakovania využili služieb miestneho penziónu nazvanom, ako inak, Kremenec. Príjemná obsluha nám aj vo večerných hodinách pripravila niečo pod zub a našlo sa aj miesto na ubytovanie. Cena za lôžko na jednu noc je 12 €.
Viac fotografií z nášho výstupu nájdete vo fotogalérií.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

21. jul 2019


Юліаньскый календарь:

8.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.