Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/2368' OR uid > 0) AND sid = '5fc93c1a9e101fadc4929b2c62e5f5f1' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
John WARHOLa zomrel presne na Štedrý deň | Holosy

John WARHOLa zomrel presne na Štedrý deň

NEW YORK - Na Štedrý deň o 2:22 zomrel viceprezident Nadácie Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku, čestný prezident Spoločnosti Andyho Warhola a starší brat tohto svetoznámeho umelca John Warhola. Potvrdil to Michal Bycko z Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktorý komunikoval s jeho rodinou. Warholovci sú potomkami rusínskych rodákov z Mikovej v okrese Stropkov, kde dnes žije 165 obyvateľov.

John Warhola, Michal Bycko a Michal Cihlar boli hlavnými iniciátormi vzniku Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. John Warhola s nimi úzko spolupracoval viac ako 19 rokov a osobne viackrát Medzilaborce navštívil. Mal značnú zásluhu na tom, že múzeum kráľa pop-artu v Medzilaborciach existuje a Nadácia Andyho Warhola v New Yorku dodnes podporuje Andyho hlavný odkaz - pomáhať mladým umeleckým talentom, neziskovým organizáciám zaoberajúcim sa vizuálnym umením v USA i vo svete, na Slovensku prostredníctvom Experimentálneho centra umeleckej výchovy Spoločnosti Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach vzniklo 1. septembra 1991 ako prvé na svete, ktoré prezentuje tvorbu Andyho Warhola a ešte stále je jediné v Európe. Okrem výstavných aktivít dominuje v múzeu prezentačná, vzdelávacia, poradenská, vedecko-výskumná činnosť v oblasti súčasného výtvarného umenia. Keď John Warhola ako 82-ročný navštívil 10. septembra 2007 Medzilaborce, povedal, že Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach považuje za krajšie, ako je v jeho rodisku v Pittsburghu. Vtedy išlo o jeho siedmu návštevu Medzilaboriec, na tlačovej besede vyjadril spokojnosť so smerovaním tohto múzea a využívaním finančnej podpory, ktorá do neho prúdi z Nadácie Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku. Ročne išlo vtedy o sumu 15 až 25-tisíc dolárov, ktoré múzeum použilo na edukačné účely, na prácu s deťmi, mladými talentami, workshopy,medzinárodné semináre, z týchto peňazí mohlo tiež podporiť nadaných umelcov zo sociálne slabých rodín.John Warhola pred tromi rokmi v Medzilaborciach vyhlásil: "Nemôžem uveriť, že sa múzeum tak zmenilo k lepšiemu, že je tu tak veľa diel. Keby žil Andy, so všetkým by určite súhlasil." Vo svojich spomienkach sa vrátil do detstva, kedy najmladšieho brata vnímal ako veľmi slušného chlapca, o ktorom si myslel, že raz bude kňazom. Neskôr ho považoval za smutného človeka. Keď ho navštívili v jeho newyorskom byte, Andy si sadol na schody, mlčal a počúval troch Johnových synov. Najmladší z nich Jeffrey vtedy sprevádzal svojho otca Johna po Slovensku.

Zdroj: SITA

 

Zdieľať na Facebooku

Dneska je ponediľok

26. august 2019


Юліаньскый календарь:

13. áвґуст 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.