Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/2400' OR uid > 0) AND sid = '7b78c43bdf1a0a4eca52cdf58bc0ceca' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
John Warhola bol dušou múzea Andyho Warhola | Holosy

John Warhola bol dušou múzea Andyho Warhola

Dňa 24. decembra zomrel John Warhola, starší brat svetoznámeho popartového umelca Andyho Warhola. Po smrti otca v roku 1942 to bol práve John, ktorý vychovával mladšieho brata a postaral sa, aby navštevoval akadémiu. John Warhola bol viceprezidentom Nadácie Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku (The Andy Warhol Foundation for The Visual Art v New Yorku), zakladateľom Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach a čestným prezidentom  The Andy Warhol Society v Medzilaborciach. V minulom čísle sme vám priniesli nekrológ tohto mecenáša umenia. Autora a nadšeného „warhológa“ Jozefa Keselicu sme ešte dodatočne vyspovedali v nasledujúcom rozhovore.

Kedy a pri akej príležitosti ste sa spoznali s už nebohým Johnom Warholom?

Po prvýkrát sme sa stretli v Medzilaborciach na Slovensku v období, keď sa pripravovalo otvorenie múzea Andyho Warhola. V roku 1991, keď bol otvárať Múzeum moderného umenia rodiny Warholových (terajšie Múzeum moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach) s vtedajším ministrom kultúry Ladislavom Snopkom. John Warhola vystúpil v televízii, kde redaktorke povedal vetu: „Poďakuvaju vštkym ľuďam, že dali do mamovoj krajiny obrazy.“ To je aj odpoveď na otázku, či bol Andy Warhol Rusín a či vedel po rusínsky. Stretával som sa s názormi, že Andy Warhol nevedel po rusínsky, len rodičov mal Rusínov. Ako by však mohol nevedieť, keď jeho mamka Júlia sa do smrti po anglicky nenaučila. Nemohli by spolu inak komunikovať. V roku 1994 nás John Warhola hostil s Miškom Zavackým na trojdňovom otvorení múzea Andyho Warhola. Dokonca sme boli uňho doma na nedeľnom obede, kedy jeho veľmi milá manželka (pozn. nebohá, tiež pochádzala zo Slovenska) nám veľmi chutne navarila. Máme s ním obrovské zážitky, John nás dokonca vozil po celom Pittsburghu a ako hostiteľ nám platil aj útraty.
Ako sa o Johnovi Warholovi vyjadrujú americké a ako slovenské noviny?

Sú tam podobnosti, ale aj diametrálne rozdiely. Americké noviny Pittsburgh Post-Gazette v rodnom meste Andyho a všetkých Warholovcov napísali o Johnovi Warholovi, že pomohol svojmu bratovi Andymu stať sa popartovou ikonou. Otec bratov Warholovcov si pri smrteľnej posteli zavolal Johna a povedal mu: „Synku sluchaj, znam, že z Andrijka dašto bude, ciču to, daj ho školuvaty. Dbaj na to.“ Zanechal mu peniaze na prvé dva roky školy. John naozaj ďalej pomohol Andymu a z neho sa stal slávny a uznávaný umelec, ktorý zomrel ako milionár. Americké noviny citujú spoluzakladateľa medzilaboreckého múzea Michala Bycka, ktorý povedal o Johnovi Warholovi, že: „zomrel náš „otec“ a tým naše múzeum stráca dušu.“ John Warhola bol samozrejme aj pri vzniku Pittburghského múzea a pri založení Nadácie vizuálnych umení Andyho Warhola. Na Slovensku je pripisovaný hlavne prínos Johna Warholu pre založenie svetového unikátu, ktorým je Múzeum moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach. To, že je toto múzeum, aj keď s malými zbierkovými fondmi, unikátne potvrdil aj sám John Warhola, ale aj ďalší domáci i zahraniční návštevníci. Nadácia Andyho Warhola pre vizuálne umenie finančne podporuje medzilaborecké múzeum. John Warhola ako viceprezident tejto nadácie má syna Donalda do ktorého sú vkladané nádeje, že preberie žezlo po otcovi a bude viceprezidentom nadácie vizuálnych umení. Takto by sa zabezpečila kontinuita aj pre múzeum v Medzilaborciach. V budúcnosti, čisto teoreticky, môže hroziť, že medzilaborecké múzeum môže prísť o dotácie, alebo by mu mohli vziať zapožičiane obrazy Andyho Warhola. Medzilaborecké múzeum však samozrejme môže fungovať ďalej, keďže má svoje zbierkové fondy.

Aký mal vzťah John ku krajine svojich koreňov?

John Warhola vo filme „Jem z nikadi – I am from nowhere“ (1993) hovorí v obci Miková odkiaľ pochádzali jeho rodičia: „Och, tak keby tu Andrij žil, ta neznam, či by nepas korovy.“ Krajina sa mu veľmi páčila a doslova vyhľadával podobnosti medzi krajinou na Slovensku a tou v okolí Pittsburghu. Dalo sa vycítiť, že tento kraj má rád a rád sem stále vracal. V minulom roku mal prísť aj na festival Andyho Warhola do Mikovej, neprišiel a už zrejme ani nepríde. Zaujímavosťou je, že Miško Zavacký aj Mišo Bycko, ktorí nevedia anglicky dokonale, sa vedeli s Johnom, alebo aj starším bratom Paulom, dorozumieť dokonale po rusínsky. M. Zavacký mu posielal do Spojených štátov sušené huby. Johnovi sa páčilo v Medzilaborciach. Bol hrdý na svojho brata Andyho a bol hrdý na to, že sa múzeu Andyho Warhola na Slovensku darí.

 


 

 

 

 

 

John WARHOLA, viceprezident The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc. NYC, brat Andyho Warhola a Jozef Keselica, predseda The Andy WARHOL POP ART Clubu, pri hrobe rodičov Andyho WARHOLa, Bethel park cemetery, Pittsburgh, Pennsylvania, U$A, piatok 13. mája 1994.
Autor fotky: Jozef Keselica.

 

 

 

Zdieľať na Facebooku

Dneska je vіvtorok

17. september 2019


Юліаньскый календарь:

5. cептéмбер 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.