Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/3118' OR uid > 0) AND sid = '018fc977909aea77c906829002c57a21' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Dynamické zmeny Info Rusína | Holosy

Dynamické zmeny Info Rusína

V roku 2010 na základe výberového konania a následnej modernejšej a dynamickej koncepcie sa redakcia Info Rusín oživuje mladou generáciu pod vedením šéfredaktorky Info Rusína Bc. Silvií  Lysinovej  a mladým nádejným redaktorom Mgr. Petrom Medviďom.  Nová koncepcia Info Rusína zahŕňa všetky žánre od literárnych, literárno-vedných, umelecko-kritických ako aj študentských a detských príloh,  je formulovaná na národnostný a  spoločenský faktor, ktorý je vo svojej podstate prejavom (prvkom) spoločenského systému a výsledkom hromadnej rôznorodej činnosti Rusínov na Slovensku. V novom vizuálnom dvojtýždenníku sú publikované: aktuálne témy, reportáže z kultúrno - spoločenských akcií, rôznorodé odborné publikácie, fakty  o Rusínoch ich minulosti, súčasností, spolupráci s inými organizáciami, jubileá významných Rusínov, spolupráca a aktivity Rusínov v medzinárodnom kontexte.  Prevažnú  obsahovú časť   tvoria reportáže z jednotlivých regiónov severovýchodného Slovenska, kde žijú Rusíni, prostredníctvom ktorých sa vzájomne spoznávajú. Info Rusín je súčasne pravidelným informátorom  programu národnostného vysielna Slovenského rozhlasu  Radia Patria v Košiciach a programu Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. V neposlednom rade Info Rusín prináša rozhovory z populárnymi osobnosťami,  ale aj ľuďmi, ktorý nemajú rusínsku identitu,  no podporujú alebo sú sympatizujú  s Rusínami,  a sú v úzkej spätostí s rusínskou kultúrou a aktivitami. Potešením pre redakciu Info Rusín je, že niektoré články alebo rozhovory preberajú aj iné Slovenské printové média, čo len potvrdzuje kvalitu periodika v rusínskom kontexte. V každom čísle sú publikované  karikatúry doplnené o moderné Glosa, čo je  novodobý publicistický žáner, kde sa autor vyjadruje k čiastkovému spoločenskému problému Rusínov  vtipnou pointou. Autorské práva periodikum Info Rusín má aj na vydávanie rusínsko-slovenského slovníka, ktorý od roku 2010 je pravidelne publikovaný  na 1 strane a ktorého autorom je Doc. PhDr. Juraj Paňko Csc, súčasný korektor Info Rusína. Noviny vychádzajú na 12 až 16 stranách dvojfarebne s rôznymi prílohami podľa aktuálnosti jednotlivých podujatí, kalendárnych sviatkov a pod. Veľkým prínosom tohto jediného periodika Rusínskej obrody na Slovensku je, že rusínska verejnosť je vždy aktuálne informovaná o diani Rusínov v rodnej materinskej reči. A tí, ktorí už pozabudli azbuku sa majú možnosť ju naučiť, lebo niektoré články sú publikované aj v slovenčine .
Kolektív redakcie Info Rusín vyjadruje srdečné poďakovanie komunikačnému portálu Karpatských Rusínov - Holosam, za partnerstvo a dôstojnú propagáciu dvojtýždenníka INFO RUSÍN.

мене бы інтересовало чом не є

мене бы інтересовало чом не є ІнфоРусин писаный норматівным русиньскым языком але властнов нормов. То саме словник публікованый у тім часописї. Думам, же лїпше бы было хосновати нормы, котры ся учать дїти на школах а не даякы властны. Знать дахто одповідь на тот вопрос?

Zdieľať na Facebooku

Dneska je četver

19. september 2019


Юліаньскый календарь:

7. cептéмбер 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.