Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/908' OR uid > 0) AND sid = '9096afb1e9eb7f0856b8833f96360669' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
ČUMzBAGERA na XXV. LEMKOWSKEJ WATRE - SHOW - ROCK & SHOCK | Holosy

ČUMzBAGERA na XXV. LEMKOWSKEJ WATRE - SHOW - ROCK & SHOCK

Okrem množstva folklórnych súborov, medzi ktorými nechýbali ani viaceré umelecké telesá a speváci zo Slovenska, v Zdyni počas troch festivalových večerov vystúpili prevažne mladé vokálno-inštrumentálne skupiny, ktoré dokázali, že Lemkovia, čiže Rusíni, nemajú len hodnotný folklór ale aj modernú hudbu. Prítomní sa tešili, zabávali sa, šantili, spievali a tancovali nielen na tanečnú populárnu muziku, ale aj na blues či rock.
Na záver prvého piatkového festivalového večera, neskoro v noci (cca o tretej hodine po polnoci) vystúpila netradičná teatrálno hudobná company ČUMzBAGERA. Táto účinkovaním aj prevážnym zložením mladá veselá kapela je vlastne deväťčlenný big band. Okrem klasických a tradičných elektroni ckých gitár, ktoré má dnes každá bežná skupina, stojí za povšimnutie najmä flauta, akordeón - tzv. garmoška, bongo, ale najmä BaBaBa - balšaja basovaja balalajka. Tieto inštrumenty zmysluplne a účelovo využívajú pri produkcii svojej svojskej a originálnej muziky, otextovanej a spievanej po rusínsky.
Rusínski rockeri - ja ich tak nazývam. Názvy vám napovedia aspoň tematiku ich piesní - Stara baba, Holova, Palinka. Skladba Holova (Hlava, Head) je interesantná svojim textom: „Bob Marley už hmerly, ale joho reggae žyje, iši žyje, furt žyje, naviky žyje“. No zrejme ich najväčšie hity sú Svjatyj otec a baladická RUSNAK ša zobudyl pid mostom v Bratislavi. Na vatru si pripravili aj zopár cover verzií svetových hitov, hoci v repertoáre majú výlučne svoju vlastnú tvorbu. Okrem beatlesáckej Hej Jude - E so, rusínskej reggae verzie No woman no cry Boba Marleyho s textom „Mišac švityt na kraj, hraj špivanku, tancuj, špivaj“, to bola najmä Lemkivska Kalifornia (Hotel California od Eagles) s refrénom - „Vytajte šytky dobry ľude na Lemkivskij vatri, Lemkove, Rusnaci, Ukrajinci, Poľaci i Slovaci“. Pieseň Boba Dylana (Roberta Zimmermana) Knocking on the heavens door okrem Guns and roses, Avril Lavigne prespievalo niekoľko desiatok skupín z celého sveta, ale len prítomní účastníci mali to šťastie počuť úplne novú a to dokonca rusínsku verziu - „Buch, buch, bum, bum, durkam na nebesku branu, Svjatyj Petre otvor kapuru!“ za mohutného aplauzu publika.
Nečudo, že organizátori dali ČUMzBAGERA thc ako zlatý klinec na záver programu. No kvôli tomu, že bolo veľmi veľa predskupín sa dostali k slovu až nad r ánom. V programe, ktorý si každý mohol kúpiť, lebo bol za skutočne nízku, ľudovú cenu 10 SK, bola Čum z bagera vypichnutá aj tým, že ako máloktorej tam umiestnili ich fotografiu. Čítam z tohto programu: „CZUMzBAGERA - formacja ze Svidnika, Slowacja - Rusyn-ethno-underground-blues-Rock&roll-reggae-rap experimental music. Teatrálno hudobná kompánia, združená vôkol Ke$a a Hassana, dáva zadosť svojmu názvu. Nie je to len hudba, je to hlavne pódiové show s divadelnými a výtvarnými umeleckými prvkami, zachádzajúcimi až do extrémov surrealizmu, psychedélie a gýča. No pozor, žiadna skepsa, pesimizmus, či depresia. Každému je jasné, že ide o hravé a hrané divadielko, na doskách, ktoré neznamenjú nič posvätné, či prehnane dôležité. Detská nevinná hra, sranda, zábava a hlavne nadsádzka a paródia. Zdalo by sa, akokeby mali niečo z Village People, či zo svetoznámej skupiny Gogol Bordelo, lebo to, čo sa odohrávalo na pódiu ale aj pod ním bralo ľuďom dych. Bol to naozajtný miestami až punkový cirkus a šantenie. Virtuálna kompozícia, kreatívna fikcia a šálenie zmyslov. Boli tam reggae copy (nie kópie ale vlasové vrkôčiky), pomaľované ksichty, divotvorné MAKE UPy (nie sú hlúpi ani skúpi), aj zmaľované mejkapy. Napr. poľovník, Bobrunka (Lienka, Ladybird) s muflóniou hlavou, československý hokejista v plnej výzbroji, Jánošík z rastafariánskou reggae čiapkou na hlave, Mitch z Bay Watch, Silvester Stallone a jeho kámoš Rusín Andy Warhol vo svojej bielej strapatej parochni - bizarný svet farieb, tvarov a V. I.P. celebrít.
Dôkazom toho, že tieto pódiové dosky (aspoň pre nich) neznamenajú svet, že každý môže robiť umenie, jak pravil Warhol - náš mecenáš, náš rusínsky guru americkej ako aj celosvetovej POP KULTÚRY je akt - počin, ktorí vykonali. Karibský Pirát z Vapennyka, vokalista kapely vydal na záver jednoznačný povel: „Všetci na pódium!“ A mnohí ho počúvli a vykonali. Začali sa aktívne zúčastňovať na tomto veľkom happeningu. Bol to skutočný a naozajstný Performance art. Bol to však, bohužiaľ, zároveň koniec.
Organizátori po vystúpení povedali: „to tu ešte nebolo, to sme tu ešte nemali“. Kontroverzná parta - áno, právo tento prívlastok je pre nich najpríznačnejší. Túto skupinu možno len nenávidet alebo bezmedzne a oddane milovať - nič medzi tým. Preto nečudo, že nie každý pochopil ich zámer. Záver - nie každému sa to páčilo, lebo obyčajne skôr narodení obtiažnejšie príjímajú, to čo sa vymyká zabehaným zvyklostiam, vychodeným koľajám a vyšliapaným cestičkám a chodníčkom. No raz za čas sa pritrafí aj paradoxný opak. Sme ale ľudia rôzni, a to je dobre, lebo ináč by bol život nudný. Každý má iné vnímanie krásna a právo na svoj názor. Pozitívnych ohlasov však bolo niekoľkonásobne viac. Nemenovaný tridsať ročný svidníčan sa prvýkrát v živote hanbil za to, odkiaľ pochádza... Stáva sa aj to, že niekto nepochopí, veď ani štúdium na vysokej škole nie je zárukou estetickej vnímavosti percipienta. Možno má iný vkus. Koniec koncov absolútne nie je nutné, aby sa každému páčila každá hudba, ale kritizovať, niečo odsudzovať a zatracovať je priveľmi jednoduché. No zaujímavý je protipríklad - 50 ročná poľská lekárka sa organizátorov na druhý deň po koncerte pýtala, či sa dá kúpiť CD ČUMzBAGERA ...
Po koncerte číhali a čakali na speváka, autora hudby a textov v jednej osobe - Ke$a v zákulisí viacerí readaktori a novinári, jeden dokonca zo Švajčiarska -všetci s kladnými pocitmi a dojmami z vystúpenia. Blahoželali a dlho kládli zaujímavé otázky tomuto leaderovi a frontmanovi netradičnej formácie s nezvyklým názvom. Najviac sa čudovali odpovedi na otázku, koľko má skupina odohraných koncertov. Miernym šokom bola pravdivá odpoveď - toto bol tretí.

(bez predmetu)

Smile Smile

Veľmi pekný článok!

Veľmi pekný článok! Ďakujem.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

21. jul 2019


Юліаньскый календарь:

8.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.