Český, slovenský a ukrajinský speed folklór v podaní kapely MDK band

Kapela MDK Band (Mladý Dynamický Kolektiv) pochádzajúca z Plzne vznikla v roku 2001 z potreby niekoľkých hercov amatérskeho divadla vyskúšať si účinkovanie aj na scéne hudobnej. Kapela svoju hudbu kapela označuje ako speed folklór, alebo tiež ska – folk. Ide o zmes hudobných štýlov - folk, ska, rock, pop, jazz, čo sa premieta takmer v každej piesni . Na ľudové texty (nielen české a slovenské, ale aj ukrajinské) kapela oblieka svižný kabátik zložený z el. gitary, el. basy, bicích, huslí, trombón, trubky a flauty. Svoje publikum si tak získavajú veselým, dynamickým a osobitým podaním ukrajinské a ruské, ale i české a slovenské ľudovej piesne.
Spočiatku bola produkcia MDK Bandu hlavne veselá, ale čoskoro sa začali do kapely pridávať i zručnejší muzikanti. Hlavne s ich príchodom sa začala kapela hudobne rozvíjať a usadzovať v jednom štýlu - ukázal sa totiž blízky vzťah členov kapely k ľudovej hudbe. Koncerty sú teda plné svižnej česko-slovensko-ukrajinskej ľudovej hudby a humoru a to všetko prezentované štýlom kapele vlastnom. Tento štýl je ťažko jednoznačne zaradiť, preto Bandu nezostalo nič iného, než pomenovať svoji hudbu po svojom. Jeden redaktor o nich v novinách napísal, že „hrajú rýchle ľudovky". Preto teda, sa ich produkcia nedá vyjadriť výstižnejším slovom než - speed-folklor.
V roku 2006 kapela vydala prvú oficiálnu CD nahrávku s názvom Na kole, do pole. Na Holosoch sú v Muzike dostupné tri skladby z albumu - Jichali kozaki, Son a Oj u poli Krynyčenka

Zdieľať na Facebooku

Dneska je pjatnіca

19. apriľ 2019


Юліаньскый календарь:

6.áпріль 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.