Bratsklad - lemkovsky rap z Przemkowa

Poľskí Lemkovia sú Rusínom jazykovo aj kultúrne najbližším etnikom. Ich osud je o to zložitejší, že boli v roku 1947 hromadne vysídlený do západnej časti Poľska. Napriek tomu, alebo možno vďaka tomu sa k svojmu pôvodu neprestali ani po rokoch hlásiť a na rozdiel od Rusínov je veľmi aktívna aj nastupujúca mladá generácia. Toho dobrým príkladom je hudobný projekt Bratsklad, ktorého členovia sa k svojmu pôvodu nielen aktívne hlásia, ale rodičovský jazyk Lemkov prezentujú aj vo svojej hudobnej tvorbe.

Hudobný projekt Bratsklad tvoria traja bratia z Przemkowa - Jan, Andrzej a Jarek Dziambowie. O hip hop sa bratia zaujímajú už dlhé roky. Na začiatku bola ich tvorba kompletne v poľštine, ale niekedy v roku 2004 sa rozhodli, že budú skladať slová do rytmu v svojom rodnom jazyku, stali sa tak pioniermi lemkowského rapu.
Ako tvrdí jeden z bratov, Andrzej, ich snahou je pomôcť rozvíjať jazyk a kultúru Lemkov. „Ako dlho je možné točiť dookola stále jedno a to isté, hoci v iných hudobných verziách. Muzika Lemkov sa spája výlučne s folklórom. To je do určitej miery obmedzenie, pretože folklór nie je to, čo chcú počúvať mladý. Samozrejme „Oj czorna ja sy czorna” je repertoár, ktorý má svoje nezastupiteľné miesto na každej rodinnej oslave, ale svet sa hýbe ďalej. Treba sa rozvíjať, pretože táto kultúra skutočne umrie. Je známe, že rap je hudbou revolty, táto vzbura proti niektorým brzdiacim prežitkom je cítiť aj v našich textoch“ dodáva Andrzej Dziamba.
Hudba Bratskladu doputovala aj na jedno z najväčších stretnutí Lemkov, na Vatru v Zdyni. „Ohlasy boli rôzne. Mladý to prijali, bavili sa pod scénou, starší Lemkovia sú viac konzervatívni, ale mohlo sa im to páčiť, a možno ich to šokovalo. Hoci sme sa radšej v lemkovských skladbách vyhli nadávkam, texty sú niekedy dosť ostré. Zvyknú sa dotýkať napríklad cirkvi, a to môže veľa ľudí poburovať“ hovorí Jarek Dziamba.
Bratia majú hudbu v krvi. Ich mama, Mária, spieva. Otec hrá na akordeón a gitare, a za mlada viedol skupinu, ktorý hral na zábavách. „Na začiatku sa otec trochu zlostil, dokonca nám kazety z rapom ničil, pretože sa mu to nepáčilo. Teraz je to už lepšie. Zmenil sa snáď vtedy, keď sme začali rapovať po lemkovsky. Tak sa nám podarilo spojiť tradície a prítomnosť“ smeje sa Andrzej.
Prvá nahrávka Bratoskladu vznikla v roku 2004 a ma názov Nie Ma Na Co Czekac. Na tomto albume je celkom 13 skladieb, z ktorých sú dve po lemkowsky. Ide o skladby Horilka a Siday Brat , ktoré nájdete aj v Muzike na stiahnutie .
Na druhej nahrávke, nazvanej Bratosfera - rap darmo, je už polovicu skladieb rapovanych po lemkowsky. Z tohoto albumu nájdete v Muzike na stiahnutie tri skladby - Lirycznyj Rezun , Ichamy z rapom a Bratosfera.
Viac informácii nájdete na:
www.myspace.com/bratsklad
www.myspace.com/mcyaan
www.lck.mp3.wp.pl

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

25. august 2019


Юліаньскый календарь:

12. áвґуст 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.