Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/913' OR uid > 0) AND sid = 'cb0175123f547dd4b638ffc19829a583' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Ahmed má hlad - Tyz mene pidmanula v pražskom prevedení | Holosy

Ahmed má hlad - Tyz mene pidmanula v pražskom prevedení

Pred pár rokmi, v čase keď som sa v Prahe vyskytol prvých pár dní a týždňov ma v hitparáde Veľká Sedma na Rádiu 1 prekvapila pieseň známa z domova. Išlo o jednu z najznámejších rusínskych alebo ukrajinských skladieb Tyz mene pidmanula, ktorú do ešte rýchlejšie podoby prerobila pražská kapela Ahmed má hlad. Skladba sa páčila a v hitparáde sa udržala niekoľko týždňov.
Ľudové piesne v netradičných bigbítových úpravách predvádza skupina Ahmed má hlad od roku 1997. Vtedy sa stretli štyria spolužiaci – študenti slovanskej filológie na Karlovej univerzite v Prahe a zahrali si niekoľko piesni z oblastí, ktorých kultúru študovali – z východnej Európy a Balkánu. V posledných rokoch sa skupina prevažne sústreďuje na oživenie úplne zabudnutého piesňového materiálu, ktorý na prelome 19. a 20. storočia zozbieral folklorista Ludvík Kuba v slovanských krajinách.
Punková rytmika a melodická dychová sekcia, takto sa dá jednoducho a výstižne charakterizovať osemčlenná pražská formácia. Rozmanité nástrojové obsadenie ( vedľa základnej rockovej klasiky nájdeme ešte aj klarinet, saxofón, akordeón, balalajku, kontrabas, violu či husle) rozohráva raj tónov a nápevov. Kapela sa necháva inšpirovať všetkým, čo zaváňa slovanskou melodikou a náladou. Skupina najviac čerpá z oblasti Balkánu, ale inšpiráciu hľadajú aj v skladbách z Ruska, Poľska a Ukrajiny.
V apríli 2002 prichádza kapela s debutovým albumom Salám a Lajka, na ktorom nájdete 15 skladieb skupiny. Na tomto albume sa nachádzajú dve ukrajinské skladby Hovoryt Charkiv a už spomínaná skladba Tyz mene pidmanula, ďalšia skladba je ukrajinsko-poľského pohraničia s názvom Skaraj ma bože.
Na jeseň 2004 vychádza druhé album skupiny nazvané podľa ruskej metropoly Ďalekého Východu Magadan. Na tomto albume nájdeme 17 skladieb z ktorých je 5 ukrajinských. Spomedzi nich nájdete v Muzike na stiahnutie dve skladby – Maksym Kozak a Čumak.

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

21. jul 2019


Юліаньскый календарь:

8.юл 2019

Mapa registrovaných používateľov Holosy.sk

Písanie dokumentov po rusínsky pomocou OpenOffice

Písanie rusínskou cyrilikou v systéme Windows 7

Ako modifikovať Firefox, aby kontroloval rusínsky pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pre vaše stránky

Budeme radi ak Holosy spropagujete aj na vašich stránkach pomocou reklamého bannera.

Komunitný portál karpatských Rusínov

V prípade záujmu o výmenu bannerov, nás kontaktujte.