Sheshory - etnický festival na Ukrajine

Ak vás už unavujú preflaknuté slovenské alebo české letné festivaly stále viac a viac komerčne ladené a radi by ste sa na chvíľku vrátili k starej festivalovej atmosfére slovenského alternatívneho leta posledného desaťročia minulého storočia, mám pre vás jeden tip.  V  ukrajinských Karpatoch v Ivano-Frankovskej oblasti sa koná už niekoľko rokov festivalu etnickej hudby a landartu – Sheshory. Posledný ročník 2008, prebehol pri malej dedinke Vorobiyivka.
Festival Sheshory je akciou, ktorá vznikla v roku 2003 v rámci jednorázovej medzinárodnej akcie Ecotopia na Ukrajine. Myšlienka sa zapáčila a organizátory z ekologického centra Zielone Dossier v nej pokračujú už piatim rokom.
Na festivale každoročne vystupujú skupiny z Ukrajiny, Poľska, Ruska, Bieloruska, Čiech a ďalších krajín, ktorých hudba čerpá alebo je iným spôsobom zviazaná s regiónom ukrajinských Karpát.
Sheshory to nie je len hudobný festival. Festival sa snaží stierať hranice medzi učinkujúcimi a divákmi. Všetci sa svojim spôsobom zúčastňujú na dotváraní festivalovej kultúry. Dôležitou súčasťou festivalu sú workshopy. Každý ma možnosť zúčastniť sa tanečných workshopov, kde je možné sa učiť tradičné ukrajinské, ale aj židovské svadobné alebo írske tance. Ďalej priebehajú na festivale spevácke workshopy tradičných ukrajinských piesní a podobne židovského spevu. Každý má možnosť uplatniť svoju tvorivosť na art workshopoch, kde sa vyrabájú bábiky, maľuje na sklo, zošívajú kusy látok, vyšíva sa, vytvárajú papierové dekorácie, učí pracovať na hrnčiarskom kruhu, vyrábať tradičné nástroje.
Okolie sa postupne mení v galériu pod holým nebom. Novovytvorené diela využívajú línie, formy prírody. Príroda je tu hlavným umelcom ona inšpiruje a vedie človeka, ktorý len zvýrazňuje jej dielo.
Festival sa snaží propagovať ekologický spôsob života, myslenia, ochranu prírody a zvýrazniť cenné bohatstvo tradičnej kultúry Karpát. Súčasťou sú exkurzia pre zahraničných účastníkov, kde sú oboznamovaný s tradičným životným štýlom regióne, organizuje sa bicycle touring, vytvarajú diela Land artu.
Každý účastník sa musí pri príchode zaregistrovať vo Welcome centre. Registračný poplatok je tohto roku 5O hrivny. Kompletné informácie nájdete na stránkach www.sheshory.org .

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je subota

20. jul 2019


Юліаньскый календарь:

7.юл 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.