Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/5546' OR uid > 0) AND sid = 'bdc3025da0399e28c4fa30a51949ff9a' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
RUSÍNSKE TROJDNIE ZAČÍNA 17. JÚLA | Holosy

RUSÍNSKE TROJDNIE ZAČÍNA 17. JÚLA

Tak ako každý rok ani toho roku nechýbajú v ponuke letných podujatí rusínske akcie. Najbližšie sa v dňoch 17. – 19. júla 2015 uskutočnia ďalšie dve – Slávnosti Rusínov pod hradom v Starej Ľubovni a Rusínska vatra v Malom Lipníku.

Program Slávnosti Rusínov pod hradom začína už v piatok 17. júla v galérii Provinčný dom v Starej Ľubovni. Od 18.00 h bude prítomným premietnutý dokumentárny film o histórii Rusínov pod názvom DUŠE KARPÁT. Program podujatia bude pokračovať odbornou besedou s pozvanými hosťami na tému Rusínsky kodifikovaný jazyk v praxi. Súčasťou programu budú aj kultúrne vložky v podaní sláčikového kvarteta z Košíc.
Sobotný program Rusínskej vatry v Malom Lipníku bude rozdelený do viacerých blokov. O 16.30 h začína folklórny program, v ktorom vystúpia sólisti rusínskych ľudových piesní Anka Poráčova z Prešova, Štefan Štec z Košíc, Marianna Železná z Chmeľovej a bratia Gerekovci zo Svidníka. Domáci región budú zastupovať folklórne skupiny Majdan z Litmanovej a Šambrinci zo Šambrona a ako hostia sa budú prezentovať folklórne súbory Chemlon z Humenného, Ruthenia z Bratislavy a ľudová hudba Faťovi z Ukrajiny.
Druhým programovým blokom bude koncert Večer Rusínskych hlasov, v ktorom sa už pravidelne prezentujú zástupcovia rusínskej ľudovej hudby, rusínskej modernej hudby a rusínski interpreti vážnej hudby. Po tomto programe bude folklórnym kolektívom Kečera z Jakubjan zapálená vatra a nebude chýbať ani ohňostroj. Súčasťou sobotného programu bude i tanečná zábava s kapelou Song.
Nedeľný program sa už tradične bude odohrávať v skanzene pod hradom. Začne sa o 12.30 h gréckokatolíckou svätou liturgiou v cirkevnoslovanskom jazyku, ktorou budú Rusíni prezentovať svoje duchovné a náboženské dedičstvo. Po svätej liturgii si budú môcť návštevníci pozrieť v areáli skanzenu výstavu obrazov rusínskych výtvarníkov zo zbierky Petra Mikulu z Beloveže. Program rusínskeho víkendu vyvrcholí galaprogramom „Z rusinskoj studenky“ v ktorom vystúpia Natália a Mikuláš Petrašovskí z Humenného, bratia Gerekovci zo Svidníka, folklórny súbor Barvinok z Kamienky, folklórny súbor Chemlon z Humenného, folklórny súbor Ruthenia z Bratislavy a ľudová hudba Faťovi z Podkarpatia z Ukrajiny. V prípade zlého počasia sa výstava a galaprogram uskutočnia v Dome kultúry v Starej Ľubovni. Jednotlivé podujatia rusínskeho víkendu boli podporené Úradom vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2015.

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je nediľa

21. jul 2019


Юліаньскый календарь:

8.юл 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.