Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/930' OR uid > 0) AND sid = '78a8ac65f66bf6539879d6cc5f1067ec' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Rusínsky WARHOLfest MIKOVÁ 2008 - nie každý dobrý kšeft je kultúrny úspech | Holosy

Rusínsky WARHOLfest MIKOVÁ 2008 - nie každý dobrý kšeft je kultúrny úspech

Dvojdňový rusínsky WARHOLfestival MIKOVÁ 2008 sa konal počas víkendu 26. a 27. jula 2008. O niekolko málo dní, 6. augusta, bude deň 80.-ych nedožitých narodenín kráľa POP ARTu, Američana s rusínskym pôvodom zo Slovenska, pochádzajúceho práve z dediny Miková. Miško Zavacký, hlavný organizátor tohto, bezpochyby, pekného, užtočného a tento rok nesmierne úspešného kultúrneho podujatia tvrdí, že v sobotu bolo v Mikovej cca štvortisícové množstvo ľudí a v nedeľu okolo päť tisíc.
Blahoželáme. Avšak popularita tohto festivalu ide ruka v ruke s komerciou, biznisom a hraničí až s gýčovitosťou. Púťové atrakcie, ako sú kolotoče, hudba typu Ňadranka, Robo Kazík nám hudbu kazí, zaznamenávajú úspech najmä u strednej a staršej generácie, no mnohí mladí, sa ma pýtaju: "Ty si pomáhal zakladať a organizovať tento festival počas prvých ročníkov, tak nam vysvetli, čo má Warhol spoločné s Ottom Weiterom... Veru, je to pravda, v roku 1992 som pomáhal, už spomenutému Michalovi a Jánovi Závackému zorganizovať 1. ročník rusínskeho festivalu, venovaného Andymu Warholovi, v Mikovej. Prvé ročníky, samozrejme, neboli komerčne veľmi úspešné, no neboli to ani prepadáky. Dnes tu píšem o 17. ročníku, čo je skutočne nesprávne číslo, čo si môže skontrolovať každý, kto vychodil 1. ročník základnej školy a vie narátať do 20.
Michal Zavacký, okrem toho, že podniká, svoj pre každého vzácny čas venuje hľadaniu sponzorov. Spapá to enormné kvantá času, ako aj energie a úsilia. Bez entuziazmu sa to jednoducho nedá. Miško by si za to zaslúžil nejaké aspoň duchovné ocenenie. Uznáte sami, že nájsť 80 sponzorov skutočne nie je maličkosť. Avšak tento festival stratil svoju pôvodnú myšlienku, smerovanie a cieľ, čo takisto nemám z vlastnej hlavy, ale stotožňujem sa s tým. Ľudia sami hovoria a hodnotia, to čo sa deje, rozprávajú o tom, polemizujú, debatujú. Je nad slnko jasnejšie, že nemožno vyhovieť každému, vždy budú niektorí spokojní a iní zase sklamaní, tak to v živote chodí. Ale netreba hnať veci do extrému.
Táto nadmieru úspešná akcia má svoje tienisté stránky. Parkovanie bolo najmarkantnejším problémom. Autá parkovali na okraji cesty niekoľko málo desiatok metrov od mosta v Malej poľane. Každý motorizovaný návštevník sa musel neskutočne dlho a komplikovane slimačím tempom predierať úzkou uličkou pomedzi autá, kočíky a chodcov, pričom občas musel na chvíľu nehybne postáť a veľakrát bolo nevyhnutnosťou cúvanie. Určite by pomohli dopravné policajné hliadky, vraj na mieste bol "až jeden" príslušník... M. Zavacký tvrdí, že lepšie zorganizovať sa to nedalo, vraj jedinou alternatívou by bola jednosmerka a odchod z Mikovej cez Driečnu.
Osobne, zhodne s predsedom Rusínskej obrody na Slovensku Valadimírom Protivňákom, najväčší problém vidím v tom, že my Rusíni sami na svoje zabúdame. Bol to rusínsky festival, teda iba podľa názvu na plagátoch, na ktorom počujeme slovenčinu, a to aj neľúbozvučnú - práve že nedokonalú, nespisovnú, kde namiesto našich nádherných rusínskych piesní sú prezentované piesne slovenské, ukrajinské a namiesto folklóru treťotriedny strednoprudý popík. Je to strašné, veľmi ubíjajúce a boľavé vidieť to, že Rusíni kašľú na svoj pôvod, pošľapú svoje vlastné pokrvné tradície a zapredajú sa. Sú to odrodilci. Zabúdajú na svoju mamku, ktorá ich naučila inú rodnú reč, než tú, ktorou sa dnes prezentujú. Je obrovskou hanbou, že existujú, bohužiaľ, mnohí jedinci, ktorí sa hanbia za svoj rusínsky pôvod, za svojich rodičov a dokážu to bez hanby ukázať pred šírym svetom na takomto mnohotisícovom fóre.
Otrasné je, že keď sa s takýmto človekom rozprávate, tak zistíte, že on tomu nerozumie, a hroznejšie je, že to nikdy nepochopí a nie je ani šanca, že svoj názor zmení. Slováci to nazývajú zadubenosťou. Ja zvyknem vravievať, že my Rusnaci zme glupy a durny. O osemdesiatych nedožitých narodeninách tam nepadlo ani slovo... Pán Peter Stašák rozprával po rusínsky! Omnoho viac ako domáci "moderátor"... Takisto Stašák povedal aspoň niekoľko skromných a symbolických viet o velikánovi Warholovi.
Záverom by som chcel poznamenať, že kultúra nie je len klobása, poldeci - plný žalúdok, tancovačka a "zabava až do rana", pokiaľ áno, svedčí to o našej duchovnej vyprahnutosti. Organizátori by sa mohli trochu zamyslieť nad dobre mienenými postrehmi a kritickými pripomienkami. Držím im palce do budúceho ročníka Rusínskeho festivalu Andyho Warhola.

ĎODU, MAŠ PRAVDU!!!

ĎODU, MAŠ PRAVDU!!! GADŽOVINA!
Peter

Zdieľať na Facebooku

Dneska je nediľa

21. jul 2019


Юліаньскый календарь:

8.юл 2019

Mapa regіstrovanŷch chosnovatel´iv Holosy.sk

Pisan´a dokumentiv po rusin´sky z OpenOffice

Pysan’a rusyn’skov kirilic’ov v sistemi Windows 7

Jak modifikovaty Firefox, žeby kontrol´oval rusin´skyj pravopis

Posl´idn´i komentar´i

Banner pro vašŷ storіnkŷ

Budeme radŷ jak Holosŷ spropagujete na vašŷch storіnkach čerez reklamnŷj banner.

<br />
Komunіtnŷj portal karpat´skŷch Rusуnіv

Jak bŷ s´te chot´ilу vŷčer´atу banerŷ,kontaktujte nas.