Pysanky – tradičné symboly Voskresenija Krista a jarného prebúdzania prírody

Veľkonočné kraslice, pysanky, farbanky alebo jaječka sú typickým a originálnym prejavom ľudovej tvorivosti Rusínov. Dievčatá a ženy kraslice zdobia (pišut pysanky) na Veľký piatok (Strastnu pjatnicu). Najčastejšie sa zdobia slepačie, zriedkavejšie tiež kačacie a husacie vajcia. O pôvode zvyku maľovania pysanok existuje niekoľko legiend. Na Lemkovine sa traduje, že keď išiel Ježiš Kristus na Golgotu, Židia doň hádzali kamene. Nie každý kameň trafil Ježiša, ale ten, ktorý sa dotkol Ježiša, zmenil sa na pysanku. Na pamiatku tejto udalosti, maľujú sa dodnes pysanky.
Vajce bolo predmetom kultu u rozličných národov. Aj naši slovanskí predkovia ho považovali za symbol plodnosti a začínajúceho života. Najčastejšie používali vajíčko ako magický prostriedok na ochranu ľudí a dobytka od škodlivých démonov. Dávali ich do základov domu, na jar zaorávali do pôdy, používali v zaklínaní, čarovaní, liečení. Vajíčko ako symbol života a vzkriesenia prírody bolo už odpradávna významným atribútom zvykoslovného cyklu jarného slnovratu. Farbenie a zdobenie vajec malo posilniť ich magický účinok. Žiaľ, mnohé pôvodné symboly na vajíčkach, ktorými naši predkovia vyjadrovali svoje želania, prosby či zaklínania adresované nadprirodzeným silám, sa postupom času vytrácali a na úkor toho sa umocňovala ich dekoratívna funkcia. Niektoré zvyky sa však uchovávajú aj v súčasnosti. Zvyky kladenia kraslíc do hrobu boli zaznamenané aj u Rusínov na východnom Slovensku. Darovanie vajíčok polievačom vo veľkonočný pondelok, ako prejav dievčenskej lásky, pretrval dodnes.
Pysanky sa dnes stali vďačným predmetom výstav v múzeách, galériách a tiež lukratívnym obchodným artiklom. Medzi rusínske sela známe zdobením pysanok patrí Čertižné pri Medzilaborciach. Už niekoľko desaťročí pracuje v tejto lokalite vyše 20 ľudových umelkýň - pysankarok, ktoré dodávajú svoje výtvarné dielka do obchodnej siete na celom Slovensku. Ďalším takýmto strediskom je obec Oľka. Okrem batikovaných kraslíc s archaickými agrárnymi motívmi v období po prvej svetovej vojne sa tu udomácnila aj technika vyškrabovania. Veľmi nadané pysankarky žijú a aktívne pracujú v Čabalovciach, Zbudskej Belej, Borové, Nižnej Pisanej, Vyšnej Pisanej, Nižnom Mirošove, Dubovej, ale aj v Medzilaborciach, Svidníku, Bardejove, Starej Ľubovni. Celá škála vzácnych archaických solárnych a iných motívov sa dodnes uplatňuje v obciach Torysky, Nižné Repaše a Oľšavica na Spiši.
Typickou technikou zdobenia pysanok je batikovanie, ktoré spočíva v nanášaní roztopeného vosku na povrch vajíčka pomocou jednoduchého písacieho nástroja s hlavičkou na konci. V súčasnosti sa pri písaní kraslíc používa tiež špendlík zatlčený do drevenej ručičky, zápalka, slamka, husacie pierko. Nanesený vosk sa po zafarbení vajíčka odstránil teplom, a tak vznikne vzor. Ďalšou známou technikou je voskovanie, , keď zafarbený vosk sa nanáša na vajíčko a vytváral reliéfny vzor. Technika je známa v okolí Medzilaboriec a Svidníka.
Medzi najstaršie patria kozmické motívy ornamentov (slnko, mesiačik, hviezdičky). Prevládali však prírodné motívy, najmä tie, ktoré súvisia s príchodom jari (strom, kvety, lastovička, včela) a ochranou príbytku (had, pavúk). Uplatňovali sa tiež motívy symbolizujúce hlavné pracovné činnosti a iné aktivity obyvateľstva (zožatý snop obilia, ovečky, kravy, kone, kozy, oráč, pastier, dievčatá v tanečnom kruhu). Vyskytujú sa aj symboly charakterizujúce citové prejavy človeka (srdce, veniec). Častými motívmi ornamentov sú rôzne abstraktné symboly (kolo, rebrík, mriežka) a najmä geometrické vzory (rôzne línie, cikcakovité čiary, vlnovky, trojuholníky, štvorce, lichobežníky a iné tvary). Tradičné jednofarebné kraslice s použitím domácich rastlinných farieb sú dnes už iba zriedkavým javom. V dôsledku nových možností využívania chemických farieb, najmä anilínových, v súčasnosti už prevládajú pestrejšie, niekedy až sedemfarebné kraslice.
Prispejte aj vy k pestrejšiemu obsahu projektu Holosy.sk a pridajte do fotogalérie  fotografie pysanok z vašej domácnosti. Fotografie môžete poslať aj na adresu admin@holosy.sk.

Interesnyj članok o našij

Interesnyj članok o našij šumnij kulturi, dakujeme..

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je pjatnіca

19. oktober 2018


Юліаньскый календарь:

6. oктóбер 2018

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.