Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/1023' OR uid > 0) AND sid = '17c0fe301980fc989274e9dae9cfa579' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
MARTIN, zvaný MATYK - v našom meste žije vynikajúci a pritom skromný muzikant | Holosy

MARTIN, zvaný MATYK - v našom meste žije vynikajúci a pritom skromný muzikant

V tyždenníku občanov podduklianskeho regiónu vydaného 27.10.2008 je celá stránka venovaná známej postave svidníckej hudobnej scény, zapojenej v takmer každom zaujímavom projekte, ktorý v meste vznikol - Matykovi Gibejovi. Po dohode s vydavateľom zverejňujeme materiál v pôvodnom znení.
Prvým je článok J. Keselicu plus je na Holosy video kanáli je k dispozícii videonahrávka o tom, ako to ide Matykovi za bicími.
Schopnosti sa snúbia s hrdosťou, ktorá sa často kamaráti s pýchou. Ale pyšnosť určite nie je príznačná pre jedného z najlepších hudobníkov Svidníka, okresu a možno aj širšieho regiónu. Martin Matyk Gibej. Je obľúbený a uznávaný vďaka svojmu hudobnému nadaniu a umeniu. Kámoši ho poznajú ako človeka, ktorý nikdy neodmietne pomoc, a vyzerá to tak, že nevie povedať nie. To vidno aj z toho, že máloktorý hudobný projekt vo Svidníku sa zaobíde bez jeho bicích.
Aspoň námatkovo vymenujem skupiny v ktorých účinkoval. Ako teenager bol gitaristom punkovej formácie, ktorá vystupovala aj na svidníckom amfiteátri v rámci RockFestu. To je už pekných pár rokov, lepšie povedané dekád. Neskôr presedlal na rytmického tátoša a bicím sa venuje dodnes veľmi detailne. Pravidelne trénuje a nacvičuje. Vie hrať z nôt a zahrá hocijaký hudobný štýl. Oboznámil sa aj s jazzom. Napriek tomu, že zahrá hudbu akéhokoľvek druhu, zachováva si svoju vlastnú tvár. Jeho hudobný prejav je vycibrený, čistý, originálny a svojský.
Spolu s priateľom Jozefom Ďoďom Knézlom /gitara/ a Jarom Jerry BONEom Kosťom /bassgitara/ založili skupinu Extáza, ktorú premenovali na Mort the Hippo. Z projektu GAŤE sa stabilizovala terajšia zostava skupiny. Dnes v kapele GAŤE hrá aj Maroš Jurina, ďalší výborný mladý gitarista /CBA, ale aj občasná výpomoc Čum z bagera/. Matyk veľmi výrazne ako sólista účinkoval v mnohopočetnej perkusionistickej formácii KARPATY, ktorá žala úspechy pred zopár rokmi. Napríklad v klube Holičstvo si počas spoločnej improvizácie nádherne hudobne rozumeli s bratislavskou kapelou MANGO MOLAS /Karpaty údajne založil a koncepčne manažérsky viedol Hassan/. Kapela Mima Ruščáka a Števka Blichu GHASTLY ONES RIVAJVL takisto profitovala z Matykovho muzicírovania. Ke$o aj Hassan boli veľmi radi, keď sa im podarilo Matyka prehovoriť, aby hral v projekte RUSÍNskeho ROCKového undergroundu ČUMzBAGERA thc. Keď sa z projektu stala dlhodobejšia spolupráca, Matyk je opäť pri tom, pri aktuálnom dianí, pri svojom univerzálnom hraní.
Zrejme najväčšie úspechy dosiahol v spolupráci so svojim kolegom učiteľom Základnej umeleckej školy vo Svidníku, kde obaja priatelia učia. Jozef Knézel učí hru gitaru a Martin Gibej samozrejme hru na bicie nástroje. Jeho materská skupina je GAŤE. Mäkčeň na písmene T je kvôli tomu, aby sa to nemýlilo s anglickým slovom gate /= brána/. Pod názvom GAŤE vydali zopár albumov. Napriek tomu, že sú to len demonahrávky, vydané “na kolene” ako samizdat, ich skladby sú populárne medzi /nielen svidníckymi/ teenagermi. Známe sú najmä piesne Tibor a Erik /o známom svidníčanovi Hillarovi Haluškovi Jankovi/. Napriek tomu, že hrajú pomerne náročnú alternatívnu rockovú hudbu, majú pomerne vysoký počet priaznivcov a fanúšikov. Mišo Kaščák ich pozval na festival POHODA - najväčší a zrejme aj najvýznamnejší festival nielen na Slovensku, pretože samotní Česi priznávajú, že ani jeden z ich festivalov sa nevyrovná Pohode. Zahrali a úspech mali nielen na Pohode, ale všade, kde prišli. Hrali na mnohých letných festivaloch a v mnohých kluboch celého Slovenska. Iné mestá nám môžu závidieť, že máme takých vynikajúcich muzikantov ako je Martin Gibej, zvaný Matyk /MATIQUE/.

Nasleduje rozhovor s hudobníkom - Hore ruky - dolu GAŤE ! S bubeníkom Martinom Matiqueom Gibejom o Gaťiach, hudbe, koncertoch a bicích nástrojoch.

Čo a kto sa skrýva za hudobným projektom Gaťe?

Projekt Gaťe vznikol v roku 2000 keď som odchádzal na vojenčinu. Už skôr sme mali skupinu, ktorá sa volala Mort the Hippo (v preklade Hroch Mortimor). S novým projektom prišiel Ďoďo Knézel, ktorý to celé „zbúchal", zohnal muzikantov a tak vznikla kapela Gaťe. Ja hrám na bicie, druhé bicie hrá Emil Pinďár, gitaru hrá spomínaný Ďoďo Knézel a na basgitaru Maroš Jurina. Vokálnu zložku tvorí môj, Ďoďov a Marošov spev. Venujeme sa výhradne slovenským textom. S našou hudbou sme navštívili aj niektoré väčšie festivaly ako Bažant Pohoda, Hodokvas, Minikvas, Revištské Podzámčie, v Poľskom Rzeszove a kde nás zavolajú, tam jednoducho hráme. Naposledy sme mali možnosť hrať aj na svidníckom Shark Tunnig zraze. Je to tak, že na niektoré koncerty nás pozývajú na niektoré sa musíme „pozývať", a teda vybavujeme si to sami. Hrali sme už zo známejšími kapelami, najčastejšie to bolo s kapelami HT, Chiki liki tu-a, Vrbovský Víťazi, alebo aj s kapelou Dalla mattina alla sera zo Sabinova. Počas roka hráme v kluboch a prevažne na alternatívnych festivaloch. Ročne odohráme zhruba 30 až 40 koncertov. Keď to bude 100 koncertov, tak to bude OK. (smiech)

Vo Vašej hudbe sa prelína množstvo hudobných vplyvov, môžete nám ju opísať, poprípade identifikovať o ktoré hudobné vplyvy ide?

V počiatkoch, keď sme ešte len začínali hrať, tak našou inšpiráciou boli hlavne svetové grungeové a hardcorové kapely. Počúvali sme hlavne kapely ako Pearl Jam, Nirvana, Soundgarden, Alice in Chains, s tým tvrdším koreňom napr. Korn alebo Slipknot. Slovenskú inšpiráciu nám dávajú spriatelené kapely ako Chiki liki tu-a. Našej hudbe sme najskôr hovorili acid rock - ako kyslí rock, pretože je v nej veľa zmiešaných štýlov a zmien, ale keďže aj to je alternatívna scéna, tak sme to zhrnuli a nazvali alternative rock. Baví nás hrať tento alternatívny štýl, i keď sa za ním súčasne neskrýva veľký komerčný potenciál máme našu muziku radi, pretože je taká, aká je. Osobne som hudobne začal niekde pri punku a cez grunge, hardcore som sa dostal k alternatívnemu rocku. Uvidíme kde skončím.

Absolvovali ste, alebo budete absolvovať so skupinou Gaťe aj nejaké štúdiové nahrávky?

V štúdiu sme boli už po tretí krát. Jedna nahrávka bola iba inštrumentálna a čisto bez spevu. Pri druhej nahrávke sa nahrali dve pesničky so spevom. Tretí krát sme nahrali naše prvé CD, ktoré žiaľ nevyšlo. Momentálne sa chystáme využiť ponuku vydavateľstva v Čechách a pokúsime sa nahrať svoj prvý album, ktorý bude mať aj hmotnú podobu. Je to pre nás veľká radosť konečne vydať našu hudbu, túto ponuku nám sprostredkoval Martin Višňovský (Chiki liki tu-a). Od nahratia až návrh bootlegu by to malo byť v našej réžii. Do nahrávania sa pustíme už po novom roku.

Ako prežíva Martin Matique Gibej koncerty?

Veľmi dobre, bavím sa na nich, baví ma to a hlavne keď to baví ľudí, tak to je super. Len niektoré koncerty sa mi zdajú fakt len pár sekundové, pretože zbehnú veľmi rýchlo. Ale aj napriek tomu, že hrám, stíham vnímať publikum, celkovú odozvu a predovšetkým si to aj sám užívam. Hlavne keď je dobré publikum, tak nám ako muzikantom sa i dva krát lepšie hrá... No, možno aj viac krát. (smiech) Tam kde je dobrá zábava, tam sa aj hraje najlepšie a najviac to platí doma vo Svidníku. Tu sme mali vždy najlepšie koncerty.

Kedy a kde Vás môžu v najbližšej dobe vidieť a počuť Vaši priaznivci, poprípade zvedavci?

Najbližšie hráme v Sabinove 16. novembra s kapelou Chiki liki tu-a aj Dalla mattina alla sera. Doma vo Svidníku to bude 25. decembra v Holičstve, kedy bude Svidníkovica a budú hrať výlučne svidnícke kapely.

Ako začínala Vaša kariéra bubeníka?

Keď som bol malý, mojím snom boli vždy bicie. Otec mi ich nakoniec kúpil, ale nemal ma na nich kto učiť. Hrať som chodil zväčša cez prázdniny na chalupu k babke. Môj bratranec ma naučil pár základných rytmov, zvyšok som sa však prakticky učil sám. Najčastejšie tak, že keď som počúval obľúbenú muziku a zaujal ma nejaký zaujímavý rytmus, zapamätal som si ho a skúšal som ho do vtedy, kým som nebol sám zo sebou spokojný. Neskôr som sa venoval aj gitare a spevu, ale v podstate som stále skúšal a vracal sa k bicím. Svoje prvé hudobné vzdelanie som získal na Základnej umeleckej škole (ZUŠ), keď som mal desať rokov začal som chodiť na husle, keďže bicie sa ešte nevyučovali. Po strednej škole som zistil, že chcem ostať pri hudbe. Prihlásil som na konzervatórium v Košiciach, aby som o svojom nástroji naučil čo najviac, naučil sa hrať z nôt a aby som ďalej rozvíjal a zlepšoval svoju techniku hrania. Ako bubeník som absolvoval hranie v svidníckych kapelách Extáza, Mort the Hippo a v súčasnosti Gaťe.

Čomu okrem hrania v Gaťiach sa ešte v súčasnej dobe venujete?

Aj vďaka tomu, že absolvujem štúdium na konzervatóriu mi bolo umožnené učiť na Základnej umeleckej škole vo Svidníku. Sú tomu už dva roky, keď som dostal ponuku vyučovať na ZUŠ odbor bicie. V podstate sa to tento odbor ešte pomalým krokom rozbieha. Žiaľ súčasne máme len 7 žiakov a na plnú triedu by bola potreba aspoň 15 žiakov. Na ZUŠ sa bicie nástroje učia 4 roky (nie 7 ako ostatné nástroje). Žiaci absolvujú hudobnú teóriu (noty, stupnice a pod.) a samotnú hru na bicie. Hudobne je žiakovi umožnené orientovať sa na ktorýkoľvek hudobný žáner a štýl v ktorom sa chce zorientovať a ktorý chce hrať.

V čom je čaro hrania na bicích?

Hlavne rytmus, pretože kde je rytmus, tam to žije. Rytmus so mnou hýbal už od malička a zvuk bicích som si veľmi rýchlo obľúbil. Pri hraní na bicích mám zo seba skrátka dobrý pocit a keď prišli koncerty, tak ešte lepší. Jednoducho hra na bicie je niečo čo ma napĺňa, tak ako každého muzikanta, muzika. Chcel by som touto cestou osloviť mladých ľudí, ktorí majú radi hudbu, alebo im špeciálne učarovali bicie nástroje, alebo by len chceli vyskúšať niečo nové a nevedia prísť na to, čomu sa venovať. Že, existuje odbor na ZUŠ, ktorý sa špeciálne venuje iba bicím nástrojom, a že bude mi cťou ich uviesť do tohto sveta hudby a rytmu. Jednoducho navštívte, alebo kontaktujte našu ZUŠ, alebo priamo moju osobu a začneme pekne od podlahy.

-i.v.-

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je nediľa

21. jul 2019


Юліаньскый календарь:

8.юл 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.