JOHN WARHOLA ODISIEL NA VECNOST - NEKROLOG. WARHOLOVE MÚZEUM STRATILO SVOJU DUŠU Pohreb Johna Warholu pripadol na 29. XII. 2010. Život nie je rozprávka.

Brat svetoznámeho umelca Andyho Warhola zomrel na Štedrý deň o 2:22 vo veku 85 rokov, bude pochovaný v stredu 29. decembra 2010 na cintoríne v Pittsburghu.
Slovenské média oceňujú osobný prínos Johna Warholu pre Slovensko, americké noviny zas vyzdvihujú to, čo vykonal pre svojho slávneho brata a pre The Andy Warhol Museum v Pittsburghu.
John Warhola, viceprezident Nadácie vizuálneho umenia Andyho Warhola v New Yorku a čestný prezident Spoločnosti Andyho Warhola v Medzilaborciach spolu s Dr. Michalom Byckom založili múzeum, ktoré prostredníctvom tisícok zahraničných návštevníkov robí Slovensku dobré meno po celom svete. Už pri zrode tejto inštitúcie išlo o unikát a historické svetové prvenstvo. Slovensko má vďaka Johnovi Warholovi prvé múzeum, ktoré je monotematicky venované Andymu Warholovi. Andyho brat John sa osobne zúčastnil otvorenia múzea a v televíznom šote povedal svojou rodnou rusínskou rečou: "Poďakuvaju šytkym ľuďom mamovoj krajiny!" Keď bolo v r. 1994 slávnostne otvorené múzeum v rodnom meste Warholovcov v Pittsburghu, média ho nazvali - mladší väčší brat.
John Warhola, prostredný z troch bratov, sa narodil v roku 1925, starší Paul sa narodil v r. 1922 a najmladší Andrijko (Andrew, Andy) uzrel svetlo sveta 6. augusta 1928. Ich rodičia, Rusíni, sa narodili v Mikovej, dedine, ktorá dnes patrí okresu Stropkov. Dnes v Mikovej žije okolo 165 stálych obyvateľov. Andyho otec Andrij Varchola (v USA Warhola) pracoval na ťažkých stavebných konštrukciách a v bani. Matka Julia Zavacká Varcholová (v USA Julia Warhola) zomrela v r. 1972. Ako príbeh z rozprávky vyznieva fakt, že keď bol Andrij Varchola na smrteľnej posteli a cítil, že už má dni spočítané po otrave zdravotne závadnou vodou, zavolal si k sebe Johna a povedal mu: "Synu, z Andrijka niečo bude, dbaj na to, aby sa vyškoloval! Nechávam ti tu dostatok peňazí, aby mal na prvé dva roky školy, o zbytok sa musíš už postarať ty sám." A tak sa stal z Andyho - Andrijka "škoľar" a John ho finančne podporoval, až kým nedoštudoval. Starý Varchola, Andyho otec, sa v najmladšom synovi nezmýlil a nesklamal. Stal sa z neho svetoznámy umelec, kráľ POP ARTu, ktorého prirovnávajú k takým géniom výtvarného umenia ako bol Dali a Picasso. Svojou pracovitosťou, usilovnosťou a cieľavedomosťou sa Andy krok po kroku vypracoval z reklamného grafika na uznávaného výtvarníka a keď 22. 02. 1987 opustil tento svet bol už slávnym milionárom. Na tomto splnení Amerického sna má zrejme zásluhu aj John Warhola, ktorý počúvol otca a prebral neľahkú časť otcovských povinností na svoje plecia. Ktovie, nebyť Johna Warholu, nevedno, či by svet neprišiel o jedného z uznávaných najoriginálnejších a najpracovitejších umelcov moderného umenia XX. storočia.
"Môj starý otec povedal môjmu otcovi: 'Tvojou úlohou je starať sa o Andyho, aby určite chodil do školy, pretože on jedného dňa bude úspešný,'" povedal Donald Warhola novinám Pittsburgh Post-Gazette.
John Warhola, starší brat, ktorý pomohol Andy Warholovi stať sa popartovou ikonou a neskôr pomohol založiť Andy Warhol Museum v ich rodnom Pittsburghu, zomrel vo veku 85 rokov.
Zomrel na Štedrý večer po zápase so zápalom pľúc v nemocnici Allegheny General Hospital v Pittsburghu, ako uviedol jeho syn Donald Warhola, ktorý by sa mohol stať viceprezidentom Warholovej nadácie. Táto nemocnica je len na skok od múzea. Warhola žil v blízkom New Sewickley. Bol jedným z troch zakladajúcich členov Warholovej nadácie vizuálnych umení - Andy Warhol Foundation for the Visual Arts a bol jej viceprezidentom 20 rokov. Táto nadácia založila Andy Warhol Museum v Pittsburghu v r. 1994, sedem rokov po umelcovej smrti, keď 22. februára 1987 zomrel na pooperačné komplikácie po operácii žlčníka.
John Warhola, bol úžasný človek, obetavo pomáhal počas svojho zmysluplného života. Dnes to pre každého nie je samozrejmosťou. Keď som sa v r. 1994 zúčastnil slávnostného otvorenia Warholovho múzea v Pittsburghu, mal som to šťastie zažiť na vlastnej koži jeho otvorenú povahu a pohostinnosť. Našej štvorici, reprezentujúcej jeho starý kraj – rodný kraj, uhradil trojdňové ubytovanie v hoteli Holiday Inn. Bol to veľmi veľkodušný človek, dokonca nás všetkých pozval v nedeľu k sebe domov na obed. Povedal by som, že bol to veľký Američan so širokou dušou Rusína z Mikovej, vlasti jeho rodičov.
Pohreb Johna Warholu bol v stredu 29. decembra 2011 v kostole Holy Ghost Byzantine Catholic Church na severnej strane Pittsburghu. Bude pochovaný na rodinnom pozemku na cintoríne Svätého Jána Krstiteľa v parku Bethel.
Americké noviny Pittsburgh Post-Gazette zo dňa 26. decembra 2010 citujú Dr. Michala Bycka: "Strácame nášho vlastného otca, nášho zakladateľa. Úmrtím Johna Warholu prichádza naše múzeum o svoju dušu."

Mgr. Jozef Keselica, The Andy WARHOL POP ART Club


 

 

 

 

Na fotografii je cintorín St. John Byzantine Catholic Cemetery v Bethel parku, na ktorom bol 29. decembra 2010 pochovaný John Warhola, vľavo je John Warhola pri hrobe rodičov, spolu s Jozefom Keselicom, hneď vedľa je hrob Andyho Warhola. Pittsburgh, 1994,
autor fotografie Jozef Keselica.

 

 

 


 

Riaditeľka Múzea moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) Valika Maďarová, Mgr. Jozef Keselica, John WARHOLA a Dr. Michal Bycko na pozadí Warholových diel v MMUAW, Medzilaborce.
Foto: archív MMUAW Medzilaborce, 2007.

 

 


 

 

Jozef Keselica a jeho Marča - warholovská Marilyn Monroe, ktorá nevie hrať na basovej balalajke. Byt J. Keselicu, Svidník.
Autor fotografie: Jozef Keselica, 10. Jan. 2006

 

 

John Warhol byl colovik z velykym Rusynskym serdcom, pomohal ludom entuziasticky, bez naroku na odmenu, pomih zalozyty dvi muzea po oboch stranoch oceana /Laborec 1991 a Pittsburgh 1994/, jaky sut prysvjaceny joho bratovi - geniovi POP ARTu - modernoho vytvarnoho umina XX. storicca. Dokazom toho, ze byl nezistnyj je i fakt, ze nasi 4clenni skupini, de okrem mene byl i Misko Zavackyj z Mykovy, zaplatyl 3dnove ubytuvana v hoteli Holiday Inn v Pittsburghu, de zme byli od pjatnici 13-toho maja 1994 na otvorinu The Andy Warhol Museum-u, Sandusky street, 117, Pennsylvania. Ukazuval nam Pittsburgh, ich /joho, Andyho i Paulove ridne misto/, doslova nam robyl taxikara, vozyl nas de-kadi, vzal nas a zaplatyl nam restauraciju, de zme mohli isty tivko lem choceme, byli zme z nym na hrobi joho rodyciv /vid fotografia/ i hrobi Andyho /hned vedla/, no najkrajse joho gesto bylo, ze nas sytkych styroch pozval a vzal gu sobi domu na nedilnyj obid, coho si barz vazu. John Warhola, viceprezident The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, inc., N.Y.C. a cestnyj predseda Spolocnosti Andy byl dobrym Americanom zo syrokym scyrym Rusynskym serdcom! naj mu je zemla lehka. Vicnaja mu pamjat!

Mgr. Jozef Keselica

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je subota

20. jul 2019


Юліаньскый календарь:

7.юл 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.