Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/3021' OR uid > 0) AND sid = 'a052a2ba1355d5cd0a9dc7f435199477' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Je pre mňa samozrejmosťou napísať si pri sčítaní obyvateľstva rusínsku národnosť… | Holosy

Je pre mňa samozrejmosťou napísať si pri sčítaní obyvateľstva rusínsku národnosť…

Takto s hrdosťou hovorí populárny moderátor, známy divadelný a filmový herec Michal Hudák, s ktorým sme exkluzívne len pre našich čitateľov, pripravili rozhovor.
Michal Hudák sa narodil 27. júna 1969 v Prešove a je mladším bratom už nebohého herca rusínskeho Divadla Alexandra Duchnoviča Sergeja Hudáka. V čase dospievania sám hrával na doskách tohto divadla. Po maturite sa rozhodol pre štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, na ktorú v roku 1987 úspešne absolvoval prijímacie pohovory. Študovať herectvo ale napokon odišiel na Divadelný inštitút Karpenka Kareva v ukrajinskom Kyjeve, kde vyštudoval aj jeho brat Sergej. Po štvorročnom štúdiu sa vrátil ako divadelný a filmový herec a získal angažmán v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove. Určitý čas pôsobil aj v prešovskom rádiu Flash. Do povedomia širšej verejnosti sa dostal cez televíznu reláciu STV Správny kľúč a neskôr v relácií Varím, varíš, varíme. V súčasnosti pracuje pre televíziu JOJ, je dabingovým hercom a taktiež načítava komentáre k dokumentárnym filmom. V televízii JOJ moderoval aj relácie Dievča za milión a reality show VyVolení. Svoje hudobné nadanie realizuje s country a bluegrassovou kapelou Žobráci, kde hrá na mandolíne. V dnešnej dobe hrá aj npor. Mikiho Hrica v úspešnom seriály Profesionáli, ktorý bol na prestížnom udeľovaní cien OTO 2010 ocenený ako najlepší seriál roka. Je jeden z mála populárnych osobností, ktorý o sebe s hrdosťou a samozrejmosťou tvrdí, že je Rusín a za svoj rusínsky materinský jazyk sa nikdy nehanbil...

V poslednej dobe Vás často vídame na Východe. Máte tu rôzne moderátorské aktivity… žeby ste sa nám z Bratislavy vrátili späť do Prešova?

Ja som nikdy nič iné netvrdil, len to, že mám hlboko zapustené korene nielen v Prešove, ale na celom severovýchodnom Slovensku. To že mám trvalé bydlisko v Bratislave je iba technická záležitosť. No myslím, že keď moderujem v Prešove, tak je to pri mojej práci aj citeľne vidieť, pretože až veľmi dávam najavo pocit hrdosti, že moderujem doma. Veď nie nadarmo pri rôznych moderátorských aktivitách oslovujem divákov ,,bratia a sestry“. Má to pre mňa veľmi hlboký rozmer, pretože tí ľudia sú mi skutočne veľmi blízki. A som vždy veľmi šťastný, keď sa môžem vrátiť domov.

Takže sa Vám lepšie pracuje napríklad v Prešove ako v Bratislave?

Jednoznačne áno.

Ste jeden z mála populárnych osobností, ktorý o sebe verejne tvrdí že je Rusín. Blíži sa sčítanie obyvateľstva 2011, aká stratégia by podľa Vás pomohla v obrodzovacom procese Rusínov, aby sa ku svojej národnosti prihlásili vo väčšom množstve a s väčšou hrdosťou?

Ja neviem, kde presne došlo k nejakej chybe - poruche v Matrixe, keď si ľudia zrazu prestali písať rusínsku národnosť. Ale tuším, že je to spôsobené ešte dobou pred revolúciou, keď si nemohli písať rusínsku, ale iba ukrajinskú národnosť, ako jedinú možnosť. Ľudia vtedy žili v určitých obavách a chaose, ktorý možno u niektorých pretrváva dodnes a zrejme preto si Rusíni píšu radšej slovenskú národnosť, ako rusínsku. No chcel by som apelovať na všetkých, nech sa nikdy nehanbia za to, že sú Rusínmi, za to kým a čím sú, pretože to uberá na ich sebaúcte a úcte od iných. Ja som nikdy nad žiadnou stratégiou pred sčítaním obyvateľstva neuvažoval, pretože ja to považujem za niečo tak samozrejmé, že si ľudia, tak ako ja, uvedomia, že sú Rusíni, a že je to potrebné zapísať aj oficiálne do kolónky v sčítacích formulároch. Veď ja si neviem ani len predstaviť, žeby niekto človeka, ktorý si zapíše rusínsku národnosť, mohol považovať za niečo hanlivé. Mne to, naopak, veľa krát pomohlo, keď som od samého začiatku pôsobenia v mediálnom svete zvýrazňoval mnou hlásaný fakt, že som Rusín.

Ako teda bude vyzerať sčítací formulár Michala Hudáka pri sčítaní obyvateľstva 2011?

Jednoznačne si napíšem národnosť rusínsku a materinský jazyk tiež rusínsky. Musím sa priznať, že keď som sám so sebou, a to je dosť často, pretože veľa cestujem, veľa krát sa pristihnem pri tom, že dokonca uvažujem, premýšľam po rusínsky. Skrátka prepnem svoje vnútro do režimu rusínčiny, do jazyka, ktorým so mnou od mala rozprávali rodičia a cítim sa pritom veľmi fajn.

Dá sa povedať, že ste vyrastali na pôde Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Ak by ste dostali ponuku na angažmán v tomto divadle, prijali by ste ju?

Na túto tému sme už niekoľko krát spolu rozprávali s riaditeľom divadla pánom Mariánom Markom, ktorého aj touto cestou srdečne pozdravujem. Dokonca tam boli aj rôzne úvahy o konkrétnych tituloch. Musím prezradiť, že už dlho riešime muzikál Balada pro panvicu o Nikolajovi Šuhajovi lúpežníkovi, ktorý operoval práve v tomto regióne, alebo možno aj trochu východnejšie, a bol to vlastne rusínsky zbojník. Stále sa s tou témou pohrávame, a nikdy sme to nedotiahli do konca, čo ma veľmi mrzí, lebo vždy prišlo nejaké „ale“, buď nejaký termín, alebo nejaká moja práca v televízii... No myslím si, že som už dospel do režimu - štádia, kedy by som sa konečne chcel a vlastne aj mohol vrátiť k herectvu nielen v rámci televízneho seriálu, ale aj v rámci divadelného herectva. Dúfam že pauza na jeseň, ktorá bude pri natáčaní Profesionálov v televízii Joj, prispeje k tomu, že budem mať trochu viacej času na moje milované rusínske divadlo v Prešove, do ktorého sa vždy rád vraciam.

Čo by ste chceli odkázať našim čitateľom?

RUSYNY NEHAŇBYTE SJA ZA TO, ŽE STE RUSYNAMI!!!

Za rozhovor ďakuje Silvia Lysinová,
šéfredaktorka Info Rusína,
sekretariát Rusínskej obrody na Slovensku, Prešov
0918 176 804, 051 7722889Michal Hudák s rusínskou vlajkou, ktorá bola na 9. Svetovom kongrese Rusínov v rumunskom Maramoshegeti schválna za oficiálnu vlajku Rusínov sveta.

(foto autorky)


 

 

 

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je ponediľok

26. august 2019


Юліаньскый календарь:

13. áвґуст 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.