Jak sa Rachotilo v Roztokoch

Minulý víkend sa uskutočnil v poradí šiesty ročník akcie, ktorá tradíciou čerpá v akciách konaných na svidnícko - stropkovských lúkach a priľahlých lesoch na konci minulého a začiatok práve trvajúceho tisícročia. Kto si spomína na letné karnevaly, starý Rachot pod Skalkou, Lagelli, Zvoloč Cup, akcie pri svidníckej strelnici alebo pri Troch jamách a chýbal na tohtoročnom Rachote prišiel o kus nostalgie, ktorú táto akcia mala v sebe obsiahnutú. Nostalgický rozmer celej akcii dal nielen neúnavný tandem organizátorov, ktorý stojí pri Rachote a ktorý sa aktívne podieľal pri organizácii väčšiny hore spomenutých akcii, ale aj prítomnosť, síce o pár rokov starších, niekdajších, často výrazných, účastníkov týchto akcií. Podobná, lesno-lúčna, bola aj atmosféra celej akcie. Oproti poľovníckej chate kde sa konalo niekoľko posledných ročníkov Rachotu je hvezdáreň Roztoky omnoho krajším a otvorenejším priestorom. Bod pre organizátorov za výber skvelého miesta.
K samotnému programu sa vyjadrím len stručne. Bohužiaľ, Domáce kapely Gate a CBA na poslednú chvíľu odvolali svoju účasť na Rachote. Nestihol som dve prvé kapely, čo znamená, že úvodnou kapelou bol pre mňa škótsko - nórsko - slovenský prasopal XMRV s energickou frontmankou. Punk / HC ako sa patrí, len o piatej popoludní ľudia väčšinou ešte nevedia ako na tento príval energie reagovať. Nórska speváčka bolo nepriehľadnuteľnou postavičkou a výborne sa zabávala počas celej akcie.
Ďalšia kapela Awariat Nato úspešne rachotila na Rachote minulý rok a cestu si do Roztok našla znova. Punkovú energiu posunula harmonika niekam do viac tanečných nálad, čo nevydržal boss OZ Different z Bardejova (neúnavný organizátor bardejovskej alternatívy) a rozhodol sa, že ukáže mladým pri bedniach na pravej strane pódia, ako sa bavia nezmieriteľní skamani >) >-) Evil
Výrazný ženský element ďalšej kapely Hvozd presunul hudobnú náladu smerom ku klimatom aké v našich pomeroch prezentovali Psí vojáci alebo možno ešte viac bratislavský Tornado Lue. Príjemne rozohriatie pred českými Květami, ktoré som bohužiaľ premeškal ( pivná diskusia zvíťazila) Beer .
Poslednou kapelou večera boli maďarský Korai Orom, pri ktorých som ako správny dôchodca zaspomínal na atmosféru starších Slovenského alternatívneho leta konaného v okolí Brezna, kde som Korai Orom videl prvý krát. Korai Orom svojou etno - world - elektronickou energiou vydráždili nočnú oblohu do nepríčetna a tá zareagovala - smrštou dažďa. Ten odháňal spod pódia stále viac a viac ľudí. Pivní stánok sa stal jedným z mála suchých miest.
V mojej prípade nasledoval zbabelý útek k taxíku cez rozvodnený Roztocký potok popri hasičoch a policajtoch monitorujúcich povodňovú situáciu...
Každopádne verím, že sa bude Rachotiť aj na ďalší rok a že to bude znova Hvezdáreň Roztoky. Chlopi, šumne a dúfam, že pridáte aj dajakú rusnacku zabavovu kapelu bo mne bars taka recesia chybala Cool ..
Fotečky nájdete v fotogalérii a na Holosy you tube kanáli sú umiestené tiež videá.

Petro fajny clanok, vdaka

Petro fajny clanok, vdaka za podporu prichodom z Praguoch, vidime sa na lemko watre
Sick

Петро's picture

neni zac, sumne bolo, verim

neni zac, sumne bolo, verim ze ste to dajak financen poplatali Wink ...v sobotu sa na vatre vidime

dufam ze o rok bude menej

dufam ze o rok bude menej kvapiek a viacej ludi

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je subota

22. september 2018


Юліаньскый календарь:

10. cептéмбер 2018

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.