Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/922' OR uid > 0) AND sid = 'da315f46ad0570d476d23c3e92475f5c' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Huculský punk v podaní kapely Haydamaky | Holosy

Huculský punk v podaní kapely Haydamaky

Energická, k pohybu vyzývajúca muzika, spievaná ukrajinsky ma prekvapila nad ránom na bočnom stage pri stanovom mestečku festivalu Pohoda niekedy v roku 2001 alebo 2002. Jej názov bol Haydamaky.
Haydamaky zahájili svoju existenciu v roku 1991, krátko po tom, čo Ukrajina deklarovala svoju nezávislosť na Sovietskom zväze. Do tejto doby bola kapela známa ako Aktus, a najviac hrala na miestnych vystúpeniach v prostredí kyjevskej undergroundovej hudobnej scény. V roku 1993 s pripojením sopky-vokalistu Olexandra Yarmoly a akordeonistu Ivana Len’o, oboch veľmi známych a uznávaných vo folkových kruhoch sa kapela viac a viac začlenila do ukrajinskej folkové muziky.
Sama kapela sa označuje ako Ukrainian Dub Machine a svoju tvorbu prezentuje ako Karpaten SKA a Hutsul Punk. Možno stručne vysvetlím – ska punkový základ okorenení ukrajinským ľudovým korením, to sú Haydamaky. Nemysliteľné? Opak je pravdou. Kapela úspešne koncertuje po celej Európe a má za sebou vydanie štyroch albumov.
V roku 2001 kapela podpísala kontrakt so spoločnosťou EMI a zmenila názov na Haydamaky. V tom istom roku kapela vydala album Haydamaky, z ktorého si môžete v Muzike na stiahnutie vypočuť dve skladby Carpathian Ska a Bila-Bila . Celý album začína mixom ťažkých punkových gitár, ska a ľudových motívov v skladbe Sv'yat Vechtr. Kapela však v ďalších skladbách nemá problém zvládnuť pohodové reggae alebo zadymený dub, ale ani hlbší vážnejší ponor do tradícii ľudovej hudby. Na albume kapela použila ľudové motívy z Polesia, Zakarpatska a Bukoviny. S kapelou pri príprave albumu spolupracoval tiež jeden z najznámejších ukrajinských hráčov na gajdy - Taras Kompanichenko.
Pod značkou EMI vydala kapela ešte ďalší album nazvaný Bohuslav. Kapela pokračuje v nekonečnej turbulencii energie, ktorú predstavila už na svojom prvom albume. Album bol pozitívne prijatý nielen na Ukrajine ale aj v západnej Európe. Zaujímavosťou je účasť Romana Hrynkiva, hráča na banduru, na nahrávaní albumu. Z tohto albumu nájdete v Muzike na stiahnutie moju obľúbenú rýchlu vypaľovačku Za nashov stodolov .
V roku 2005 kapela vydala na Ukrajine album Perverzija. Na začiatku roku 2006 kapela podpísala kontrakt s nemeckým nakladateľstvo EastBlok Music a názov album bol zmenený na Ukrainian Calling. S týmto albumom sa kapela umiestnila na siedmom mieste World Musics Chart Europe. Z tohto albumu aj v Muzike na stiahnutie dostupný song Nemae hliba - spivai! .

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je nediľa

21. jul 2019


Юліаньскый календарь:

8.юл 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.