Bratsklad - lemkovsky rap z Przemkowa

Poľskí Lemkovia sú Rusínom jazykovo aj kultúrne najbližším etnikom. Ich osud je o to zložitejší, že boli v roku 1947 hromadne vysídlený do západnej časti Poľska. Napriek tomu, alebo možno vďaka tomu sa k svojmu pôvodu neprestali ani po rokoch hlásiť a na rozdiel od Rusínov je veľmi aktívna aj nastupujúca mladá generácia. Toho dobrým príkladom je hudobný projekt Bratsklad, ktorého členovia sa k svojmu pôvodu nielen aktívne hlásia, ale rodičovský jazyk Lemkov prezentujú aj vo svojej hudobnej tvorbe.

Hudobný projekt Bratsklad tvoria traja bratia z Przemkowa - Jan, Andrzej a Jarek Dziambowie. O hip hop sa bratia zaujímajú už dlhé roky. Na začiatku bola ich tvorba kompletne v poľštine, ale niekedy v roku 2004 sa rozhodli, že budú skladať slová do rytmu v svojom rodnom jazyku, stali sa tak pioniermi lemkowského rapu.
Ako tvrdí jeden z bratov, Andrzej, ich snahou je pomôcť rozvíjať jazyk a kultúru Lemkov. „Ako dlho je možné točiť dookola stále jedno a to isté, hoci v iných hudobných verziách. Muzika Lemkov sa spája výlučne s folklórom. To je do určitej miery obmedzenie, pretože folklór nie je to, čo chcú počúvať mladý. Samozrejme „Oj czorna ja sy czorna” je repertoár, ktorý má svoje nezastupiteľné miesto na každej rodinnej oslave, ale svet sa hýbe ďalej. Treba sa rozvíjať, pretože táto kultúra skutočne umrie. Je známe, že rap je hudbou revolty, táto vzbura proti niektorým brzdiacim prežitkom je cítiť aj v našich textoch“ dodáva Andrzej Dziamba.
Hudba Bratskladu doputovala aj na jedno z najväčších stretnutí Lemkov, na Vatru v Zdyni. „Ohlasy boli rôzne. Mladý to prijali, bavili sa pod scénou, starší Lemkovia sú viac konzervatívni, ale mohlo sa im to páčiť, a možno ich to šokovalo. Hoci sme sa radšej v lemkovských skladbách vyhli nadávkam, texty sú niekedy dosť ostré. Zvyknú sa dotýkať napríklad cirkvi, a to môže veľa ľudí poburovať“ hovorí Jarek Dziamba.
Bratia majú hudbu v krvi. Ich mama, Mária, spieva. Otec hrá na akordeón a gitare, a za mlada viedol skupinu, ktorý hral na zábavách. „Na začiatku sa otec trochu zlostil, dokonca nám kazety z rapom ničil, pretože sa mu to nepáčilo. Teraz je to už lepšie. Zmenil sa snáď vtedy, keď sme začali rapovať po lemkovsky. Tak sa nám podarilo spojiť tradície a prítomnosť“ smeje sa Andrzej.
Prvá nahrávka Bratoskladu vznikla v roku 2004 a ma názov Nie Ma Na Co Czekac. Na tomto albume je celkom 13 skladieb, z ktorých sú dve po lemkowsky. Ide o skladby Horilka a Siday Brat , ktoré nájdete aj v Muzike na stiahnutie .
Na druhej nahrávke, nazvanej Bratosfera - rap darmo, je už polovicu skladieb rapovanych po lemkowsky. Z tohoto albumu nájdete v Muzike na stiahnutie tri skladby - Lirycznyj Rezun , Ichamy z rapom a Bratosfera.
Viac informácii nájdete na:
www.myspace.com/bratsklad
www.myspace.com/mcyaan
www.lck.mp3.wp.pl

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je nediľa

25. august 2019


Юліаньскый календарь:

12. áвґуст 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.