Warning: Table './petrios/accesslog' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/890' OR uid > 0) AND sid = 'd2786edebbfbbfb9682573926a3111a7' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /mnt/data/accounts/p/petrios/data/www/holosy/includes/database.mysqli.inc on line 128
Andy Warhol - Extrémy paradoxného extroverta a paradoxy extremného introverta | Holosy

Andy Warhol - Extrémy paradoxného extroverta a paradoxy extremného introverta

Pre niektorých bol aj nenávidenou umeleckou osobnosťou, ale pre väčšinu je dodnes celebrita, pre ďalších dokonca idol, legenda, mýtus a zbožňovaná modla. Narodil sa ako Andew WARHOLA. Jeho otcom bol Andrej VARCHOLA a matkou Júlia ZAVACKÁ, obaja z Mikovej, dedinky na severovýchode Slovenska.
Z chudobného prisťahovalca a neznámeho reklamného grafika sa silou svojho talentu a vôle vypracoval na svetoznámeho umelca. V detstve zažil aj biedu a sníval o lepšom živote. Na sklonku svojej pestrej a rôznorodými udalosťami naplnenej životnej púte si tykal s najvyššou spoločenskou smotánkou a zomrel ako milionár, čím sa mu typicky naplnil THE AMERICAN DREAM - zo zametača na boháča. Svoj život, veľmi činorodý a rozmanitý, naplnil mnohými činnosťami, užitočnými aktivitami, ale najmä prácou, ktorej sa venoval osem až desať hodín denne. Bol naozajstný WORKAHOLIC - narkoman práce, bez ktorej nemohol žiť. Hoci bol slávny už počas svojho života, málokto tušil, že WARHOLOVSKÁ HORÚČKA neskončila ani dňom jeho úmrtia, ba práve naopak - začínala a dodnes pokračuje. Vydávajú sa nové knihy, natáčajú sa ďalšie filmy, dokumenty, televízne a rozhlasové relácie, prebieha množstvo výstav aj u nás na Slovensku, v Európe a ešte viac po celom svete, vychádza nepreberné množstvo článkov v tlači ale najviac nových materiálov sa objavuje najmä na internete, kde som sa dokonca dočítal, že jeden český športovec nazval svojho štvornohého chlpáča - haukáča Andy Warhol, bomba, nie? Jeho meno by dnes chcel kdekto využiť a zneužiť, na internete môžete nájsť aj obchodnú firmu, ktorá nesie jeho meno, ale nemá s ním nič spoločné. No nemyslím si práve, že im to právne len tak beztrestne prejde. Jeho meno je totiž autorsky chránené, podobne ako názvy, značky, logá a emblémy svetoznámych firiem. Taktiež by ma zaujímalo, či firma Slovenské pramene a žriedla, a.s. zaplatila za použitie Warholovho mena ako autorskej značky a za reprodukovanie jeho diel, pretože dnes môžete piť minerálnu vodu Budiš ich výroby z originálnych warholovských malých fliaš. Na zdravie! Sú na nich Andyho svetoznáme diela - podobizeň sexidolu božskej Marilyn MONROE, kráľ ROCK & ROLLu Elvis PRESLEY, ba dokonca aj Voloďa Iľjič Uľjanov LENIN, ktorý je podľa ich reklamného sloganu tiež "božský". Nuž neviem, možno je naozaj božský, ale len pre členov KSČ a ich stúpencov, ktorí nostalgicky a melancholicky spomínajú na zašlé časy súdruhov a nízkych cien...
Hmlistý a neistý bol už samotný dátum a miesto Andyho narodenia, tak ako bol kontroverzný samotný život a tvorba tohto umelca extrémov. Nesprávne údaje o jeho narodení uviedla dokonca aj tak prestížna ENCYCLOPEDIA BRITANNICA. Sám mnohých miatol svojimi nepresnými vyhláseniami, ale aj falošnými údajmi o svojej osobe a hoci sa aj jeho miesto narodenia uvádza v odlišných prameňoch rôzne, v skutočnosti sa narodil v Pittsburghu, Pennsylvania, 6. augusta 1928. Mystický, magický, málo praktický a pragmatický, bol tento nesmelý a nenápadný introvert a voyeur, ktorý s obľubou obzvlášť slávnym ľuďom nazeral nielen pod pokrievku ich života ale aj do ich spální a ďalších súkromnych, osobných ba priam intímnych záležitostí, obrazne povedané pod sukne.
Všetky drby a klepy si poctivo takmer každodenne zaznamenával do svojho denníka a preto nečudo, že keď knižne vyšli, právnici sa vyjadrili, že na niektorých stranách sú dôvody aj na dve súdne žaloby - no Andy mal šťastie - vtedy už to všetko mal úplne za sebou - bol totiž po smrti…
V týchto svojich The ANDY WARHOL DIARIES zaznamenal každú pikošku, všetky klebety, intrigy, prekvapenia a tajomstvá, čo sa diali vo vyššej spoločnosti - smotánke HIGH SOCIETY - JET SET (u nás tomu nadávame MY Z HORNÝCH DESAŤ TISÍC). Detailne zdokumentoval aké excesy, maniere, zálety a orgie tieto VIP vykonávali. Všetky babské rečičky - kto sa kedy kde a s kým vyspal, kto sa rozišiel, kto bol komu neverný, kto bral aké drogy atď. Nebol to pre neho problém, pretože sa zúčastňoval takmer na každej významnej party v New Yorku, pretože ho na ne vždy radi pozývali, vždy a všade bol vítaným hosťom, čo vedel dobre využiť - vedel žiť. Vtedy sa v Novom Jorku tvrdilo - neexistuje poriadna párty, pokiaľ ju svojou návštevou nepoctí sám veľký St. Andy (Svätý Andy). Sám sa vyjadril: "I have a social desease - mám sociálnu chorobu. Takmer každú noc musím ísť von medzi ľudí". Paradoxne si svoje súkromie až príliš úzkostlivo strážil a chránil a preto dnes s určitosťou nemôžeme tvrdiť či bol alebo nebol homosexuál. No existuje aj ďalšia možnosť, je dosť možné, že bol asexuál - bezpohlavný človek. Je o ňom všeobecne známe, že neznášal ľudské dotyky a viacerí o ňom tvrdili, že pôsobí ako E.T. (extra terrestrial) - mimozemšťan - tvor z inej planéty. Bol vychudnutý, bledý ako albín (zvlášť pokožke jeho tváre chýbal pigment), nesmelý, bojazlivý a plachý. Zvykol nosiť modré džínsy, čierny rolák a kontrastne svetlú parochňu. Už v 60. rokoch dostal prezývku DRELLA - skrížením a skrátením dvoch slov DRacuLA kvôli smrteľne bielemu vzhľadu jeho ksichtu a cinDeRELLA - popoluška kvôli popolavej parochni.
Mal všetky znaky introvertnej povahy, bol osamelý, necítil sa dobre medzi ľuďmi a každodenne sa s matkou modlil otčenáš po starosloviensky, každú nedeľu s ňou chodil na omšu do grekokatolíckeho chrámu. Rozprávali sa samozrejme po Rusínsky. Uľa Varcholová, v U$A zvaná Julia Warhola, sa totiž poriadne po anglicky do svojej smrti nenaučila, hoci ANDRIJKO, ako ho mama familárne rusínsky volala, sa ju snažil naučiť túto pre ňu cudziu reč.
Avšak tento umelec extrémov sa správal aj ako extrovert. Do jeho umeleckého štúdia FACTORY sa mohol hocikto prísť pozrieť a zostať tam pár hodín, či pár mesiacov a bežne sa tam vyskytovali rôznorodé "týpky" ako napr. transvestiti, homosexuáli, tzv. golden kids - deti rodičov z vyšších vrstiev, umelci a pseudoumelci každého druhu - speváci a hudobníci, herci a výtvarníci, výnimkou tu neboli drogy, ani rôzne sexuálne avantúry. Bola to umelecky plodná atmosféra hlavne búrlivých 60-tych rokov, nabitá inšpiráciou a invenciou. Warhol bol iniciátorom, dirigentom, koordinátorom ale mnohokrát aj realizátom zvonku donesených originálnych, miestami aj geniálnych nápadov a ideí celého spoločenstva a osadenstva tejto továrne na sny The Factory. Keď v tomto multimediálnom ateliéri majster POP ARTu tvoril svoje výtvarné diela, produkoval avantgardnú rockovú skupinu The Velvet Underground s ich nezvyčajnou hudbou a unikátnymi textami, porušujúcimi tabu, statickou kamerou natáčal svoje šokistické minimalistické filmy, tvoril performance art a bombastické happeningy s neopakovateľnou atmosférou, bola to team work, čiže kolektívna spolupráca, ale úspech a peniaze zväčša zožal len Andy.
Bolo o ňom známe, že z hocikoho z ulice dokázal vytvoriť SUPERSTAR - superhviezdu, aby som sa vyjadril jeho slovníkom. Postup bol obdobný - zobral ho do svojho filmu, dal ho na titulnú stránku svojho časopisu INTERVIEW, kde uverejňoval doslovné znenia rozhovorov s hviezdami, alebo pomáhal speváckej kariére tým, že vytvoril jeho image - navrhol štýl, druh obliekania a šminkovania, urobil obal LP platne, prípadne túto platnu aj produkoval ako to bolo v prípade Velvet Underground. Jeho banánový album je dnes legendárna a kultová vec. Obal platne so žltou nálepkou banánu na ružovej dužine, nenápadne znázorňujúcej falus, sa podľa slávneho hudobného časopisu Rolling Stone stal jedným z desiatich najlepších obalov LP platní všetkých čias, pretože éra čiernych vinylových kotúčov je už za nami (prevalcovali ich kompaktné disky - CD). No niekedy úplne stačilo byť vedľa Warhola v správnom čase na správnom mieste, a to vtedy keď cvakol uzáver fotoaparátu a tým si zabezpečiť prchavý okamžik pominuteľnejného záujmu a slávy, prostredníctvom v tlači uverejneného záberu, ako sa k tomuto postupu priznala jedna z mnohých Warholových superstar ULTRA VIOLET, alias Isabelle Collin Dufresne, ktorá k tomu dodala: "Vždy som sa úmyselne postavila po pravej strane Warhola, tesne vedľa neho, aby som v popiske pod fotografiou bola uvedená ešte pred ním".
Warhol bol protikladný a kontroverzný umelec, mystifikátor, imagemaker a guru, ktorého možno len milovať alebo nenávidieť, nič medzi tým neexistuje. Valeria Solanis (inde sa uvádza Solanas) ho určite nenávidela, lebo sa ho v r. 1968 pokúsila zavraždiť. A takmer sa jej to aj podarilo. Prišla do Factory a strieľala na neho. Kričala: "He controled my life. - Ovládal môj život". Nevedela sa vyrovnať s tým, že veľký Warhol odmietol realizovať jej filmový scenár a neurobí z nej superstar a túto frustráciu, že nebude superhviezdou si liečila a kompenzovala takýmto chorobným spôsobom. Bola zakladajúcou a zároveň jedinou členkou ultrafeministickej organizácie SCUM - Society For Cutting Up Men (Spoločnosť na likvidáciu mužov). Po jej guľkách bol Andy deravý jak rešeto, ale lekári mu po šesťhodinovej operácii predĺžili život takmer o 20 rokov. Vtedy povedal: "Ak sa ešte raz dostanem do nemocnice, už odtiaľ nevyjdem." A tak aj bolo.
Paradoxom je fakt, že cirkev Warhola prijíma kladne a slúži za neho zádušné omše, hoci je všeobecne známe, že bral drogy, vytvoril filmy, ktoré hraničia s pornografiou, na jeho kresbách sa nachádzajú detaily pohlavných ústrojov a pravdepodobne bol homosexuál. A je to správne, lebo bol kresťan a mal dobré srdce, čo sa dá dokumentovať aj tým, že neraz dal newyorským bezdomovcom variť polievku a hostil ich na svoje náklady.
O Warholovi povedali, či napísali, že pôvodom bol Čech, Poliak, Ukrajinec, dokonca Maďar, Slovák a iné nepresnosti. Pravda však je len jedna. V The Andy Warhol museum v Pittsburghu, Pennsylvania, je do kovu vygravírovaný jeho pôvod - Warhol bol Carpatho-Rusyn, čiže karpatský Rusín, presnejšie Rusín zo Slovenska.
Po filme od autorov Toma Triera a Jakoba Hogela WARHOL NATION (Warholov národ) z dánskej Kodane bol natočený film Stanislawa Muchu ABSOLUT WARHOLA. Veľmi známy a uznávaný filmový tvorca Juraj JAKUBISKO natočil pre Európsku úniu sériu dokumentov o viacerých národnostiach, žijúcich na Slovensku. Jeden z týchto dokumentov tejto série je o Rusínoch a je v ňom aj zmienka o Andy Warholovi. No najväčším prekvapením pre mňa bolo, že pán režisér Jakubisko sa otvorene a verejne "priznal" - prihlásil k Rusínom, čo si vážim a nesmierne ma to potešilo, hlavne keď som si uvedomil, že je jedným z najlepších filmárov Slovenska, populárny aj v susednej historicky s nami spätej Českej republike, ale aj v Európe a viem, že aj v celosvetovom merítku nám robí dobré meno.
Najnovšou warholovskou novinkou je 80 minútový dokumentárny film mladého rakúskeho režiséra, dlhé roky žijúceho v Anglicku, Georga MISCHa I AM FROM NOWHERE - SOM ODNIKIAĽ, ktorý bol celý natočený na Slovensku. Názov filmu je Warholovou odpoveďou na otázku redaktora: "Odkiaľ pochádzate?" Tento profesionálny film, vyrobený v koprodukcii BBC, ARTE, ZDF a STV zobrazuje splnené a nesplnené túžby, plány a sny našich ľudí, určitým spôsobom spätých so slávnym Warholom v období postkomunizmu. Tento dokument bol predstavený aj na medzinárodných festivaloch v Bratislave a na ART FILMe v Trenčianskych Tepliciach v roku 2003 a okrem iných zahraničných satelitných televízií ho odvysielala aj Slovenská televízia. Mohli ho vidieť aj diváci internacionálnych filmových festivalov po celom svete: Locarno 2002; Hof 2002; Saarbrucken 2003; Trieste Eastern European 2003; Graz 2003; Diagonale, marec 2003; XIV. Alpe Adria cinema; 38th IFF Karlovy Vary, júl 2003; Minneapolis 2003 a German documentary festival Duisburg, november 2003. Na adrese www.iamfromnowhere.com si môžete nájsť všetky zaujímavosti o tomto filme - stručnú charakteristiku, fakty o režisérovi a účinkujúcich v tomto 80 minútovom dokumente.
Keď som v r. 1987 začal zbierať materiály o Andy Warholovi, tak som sa dozvedel, že na západe je toľko kníh o Andy Warholovi ako u nás o Leninovi a to ma riadne vzalo. Neskôr som sa na vlastné oči, ale hlavne na vlastné peniaze presvedčil, že ich je toľko, že si nikdy nebudem môcť dovoliť kúpiť všetky, to by som, veru, musel byť dobre bohatý. A z toho som bol tiež poriadne a dlho dojatý, deprimovalo a frustrovalo ma to, ale dnes som už v pohode, vyrástol som z toho, zvykol som si a vyrovnal som sa s toľkou neprávosťou a nespravodlivosťou.
V roku 1991 Mladý svět uviedol citát jedného návštevníka bombastického a pompézneho otvorenia Warholovho múzea v Medzilaborciach: "Za socializmu se stavěli pomníky Leninovi a teď dalšímu debilovi Warholovi". To bolo vtedy a dnes je vo fontánke pred týmto múzeom novoodhalená socha Andyho Warhola z "ambrelou" (rusínske slovo z anglického umbrella, a propos - Do you speak po Rusynsky?). Dopočul som sa, že organizátori boli v šoku, pretože údajne deň, či dva pred slávnostným odhalením sochy niekto ukradol ten parádny čúrací dáždnik a tak mali problém malý, ale našťastie sa to dobre skončilo a v hanbe neostali.
V televíznych novinách som zaregistroval správu o tom, že chcú postaviť galériu známemu slovenskému umelcovi Vincentovi Hložníkovi, ktorý sa preslávil ako maliar, sochár a ilustrátor rozprávok. Bolo povedané, že je to umelec európskeho formátu - ja im to neberiem, ale môžem zo stopercentnou istotou povedať, že Američan Andy Warhol, pôvodom Rusín zo Slovenska, je génius svetového formátu. Hoci pomerne nedávno vypukol škandál okolo pravosti Warholových výtvarných diel, vplyv tohto univerzálneho, paradoxného a kontroverzného umelca XX. storočia, dokumentaristu svojej doby a "všeumelca" pretrváva dodnes. Jeho najcitovanejší výrok - V budúcnosti bude každý slávny na 15 minút - by sa dal inovovať nasledovne: V budúcnosti bude každý Warhol slávny na 15 dekád. Verím, že sláva Andyho Warhola prežije aj naše deti.

joj, ta ty zavistlivyj. :-)

joj, ta ty zavistlivyj. Smile

Warhol 4 ever =)

Warhol 4 ever =)

ferrari10's picture

Suhlasim s tebou maš moj

Suhlasim s tebou maš moj obdiv

Zdieľať na Facebooku

Русиньска бісїда - Чет

Русиньска бісїда - Чет

Та што або як?

Drabinka - najkrajšie ľudovky z východu

Здружіня інтеліґенції Русинів Словеньска

Радіо про вшыткых Русинів

Лемківске інтернетове радіо

Вікіпедія в русиньскім языку

Вікіпедія в русиньскім языку

У русиньскій верзії є теперь 2837 статей.

Писаня русиньсков азбуков

Камаратьскы сторінкы

Академія русиньской културы в СР

Rusínsky festival Svidník

Ľudová hudba Ondreja Kandráča

Portál slovenskej ľudovej hudby, Internetový obchod s ľudovou hudbou, vydavateľstvo VideoRohal

ZIRS – sekcia molodi.Rusiny

kaviareň a knihkupectvo

Farnosť Stropkov-Bokša

Rusnaci u Panoniji

Ruska Tube

Rusíni.cz - rusínská iniciativa v ČR

Společnost přátel Podkarpatské Rusi

Выберте собі языкову мутацію

Dneska je ponediľok

26. august 2019


Юліаньскый календарь:

13. áвґуст 2019

Мапа реґістрованых хоснователїв Holosy.sk

Писаня документів по русиньскы з Openoffice

Писаня русиньсков кіріліцёв в сістемі Windows 7

Як модіфіковати Firefox, жебы контролёвав русиньскый правопис

Posl´idn´i komentar´i

Баннер про вашы сторінкы

Будеме рады як Голосы спропаґуєте на вашых сторінках через рекламный баннер.

Комунітный портал карпатьскых Русинів

Як бы сьте хотїли вычеряти банеры, контактуйте нас.